Yaklaşık 550 yıldır süregelen bir geleneği yaşatan ve UNESCO’nun “Yaşayan İnsan Hazineleri” envanteri kriterlerini karşılayan ustaların hikâyeleri ve onlarla özdeşleşen eserleri, bu ay Rezan Has Müzesi’nin kendine has atmosferinde ziyaret edilebilir. Cevherin en yalın halden mücevherin en göz alıcı haline bürünmesinin yolculuğuna tanıklık edeceğiniz bu sergi, Kapalıçarşı’nın kapsamlı bir restorasyondan geçtiği şu günlerde sadekârlık, mıhlayıcılık, cilacılık, kalemkârlık, minecilik gibi geleneksel üretim kollarına da ışık tutuyor.

Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Ustalarının İzinde
31 Ağustos’a kadar
Rezan Has Müzesi, İstanbul
(rhm.org.tr).

FESTİVAL

Bodrum Bale Festivali 15 yaşında

Bu sene 15. yılını kutlayan Uluslararası Bale Festivali, son 14 yılın en zengin programıyla Bodrum Kalesi’nin tarihî atmosferinde ünlü dans topluluklarını ağırlıyor. Açılışı, Nikos Kazancakis’in aynı adlı başyapıtından uyarlanan, Mikis Theodorakis’in muhteşem müzikleriyle “Zorba” yapıyor. Klasik balenin unutulmaz eserlerinden zapateadoya, dansın neredeyse her türünün yer aldığı festivalde Küba, İspanya, Kazakistan ve Rusya’dan katılan dans toplulukları Bodrumlulara muhteşem geceler vadediyor.

15. Uluslararası Bodrum Bale Festivali
12 Ağustos’a kadar
Bodrum Kalesi, 21:45
(bodrumballetfestival.gov.tr).

SİNEMA

Dunkirk

Bu ay beyazperdede Churchill’in yer bulduğu ikinci bir savaş filmi var: II. Dünya Savaşı’nın kaderini belirleyen olaylardan Dunkerque Tahliyesi. Film, Mayıs 1940’ta 400 bin askerin Alman ordusu tarafından sıkıştırıldığı hadiseyi karadan, havadan ve denizden farklı bakış açılarıyla anlatıyor.

Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Fionn Whitehead, Damien Bonnard
21 Temmuz’dan itibaren…

SİNEMA

Dangal

Film, Hintli amatör güreşçi Mahavir Singh Phogat’ın ve kızlarından oluşan ünlü “Phogat kardeşler” grubunun gerçek hikayesini konu alıyor. Menajerliğini yaptığı grup 2010 Commonwealth Oyunları’nda başarıdan başarıya koşarken, baskıya karşı da mücadele edeceklerdir.

Yönetmen: Nitesh Tiwari
Oyuncular: Aamir Khan, Sakshi Tanwar
18 Ağustos’tan itibaren…

SİNEMA

Son Portre

İsviçreli efsanevi ressam ve heykeltıraş Alberto Giacometti’nin hayatını anlatan film, başarılı kadrosu ile uzun süredir bekleniyordu. Sanatçının “son portre”si üzerinden yürüyen film, ABD’li yazar ve sanat aşığı James Lord ile Giacometti arasındaki dokunaklı ve olağanüstü dostluğa odaklanıyor.

Yönetmen: Stanley Tucci
Oyuncular: Geoffrey Rush, Armie Hammer, Clémence Poésy
18 Ağustos’tan itibaren…