Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.

Erken İslâmiyet devrinden günümüze ulaşan şaheserler

Türkiye coğrafyasında bulunan ve UNESCO tarafından “Dünya Miras Alanı” kabul edilen 19 maddelik listeye, geçen ay 2 başlık daha eklendi. Gordion’un yanısıra listeye giren ve 12. - 13. yüzyıllara tarihlenen 5 ahşap cami, sadece Türkiye coğrafyasında değil, dünyadaki çok nadir yapılar arasında. Erken İslâmiyet döneminin yaşayan son tanıkları.

#tarih'te bu ay

Statü sembolü ıvır-zıvırla hava atmanın kısa tarihi…

Eşyalarımız artarken bizim için taşıdıkları anlam da değişiyor. İlk çıktığı yıllarda televizyon daha sonra video sahibi olmak, mahallede-apartmanda epey bir prestij meselesiydi. Tarihin çok daha eski dönemlerinde de sahip olduklarını gösterme, onlarla övünme/hava atma durumu vardı. Ananas kiralamaktan mor renkte eşya kullanmaya uzanan yollar.

Yüzölçümü küçük, ama başarı hikayesi büyük ülke

Moldova Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sergiu Gurduza, Türkiye ile Moldova arasındaki tarihî bağlantılar ve diplomatik ilişkileri anlattı. 1991’de Moldova’nın bağımsız bir devlet olmasının ardından, Gagavuzya’yla özel ilişkileri de kapsayan kültürel bağlar, Ukrayna-Rusya savaşına dair yorumları ve AB ile ortaklık süreci...

Atatürk’ü anmak: Kadını, işçiyi, demokrasiyi savunmak

1946’da sadece 6 sayı çıkabilen Yığın dergisi, hem olağanüstü yazarları hem de farklı fikirleri biraraya getiren çizgisiyle dikkati çeker. Mustafa Kemal’in güçlü cumhuriyet fikri; Nâzım Hikmet’in takma isimle ilk defa yayımlanan şiirleri; Abidin Dino, Behice Boran, Abdülbaki Gölpınarlı ve Halide Edip’in satırları ve güçlü çizimler biraradadır.

Dükkan

#tarih 107. Sayı

#tarih’ten dünün ve bugünün gündemi

#tarih’in 14 yıllık arşivinden özel bir seçkiyle günün mühim gelişmeleri, dünyanın ve Türkiye’nin özet gündemi...

Ücretsiz olarak abone olun, #tarih'te bugün bülten hafta içi her sabah aynı vakitte e-posta kutunuza gelsin!