Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.

ABD’nin ‘arka bahçesi’nde tarihin alacakaranlık kuşağı

Dünya tarihinin en karanlık dönemlerinden birini başlatan Şili darbesinin üzerinden 50 yıl geçti. 11 Eylül 1973’te, Başkan Salvador Allende, ABD’nin açıkça destek sunduğu Pinochet’in darbesiyle devrildi. Sonraki dönem, binlerce işkence vakası ve faili meçhul cinayetin yanısıra özelleştirmelere, işsizliğe ve millî gelirdeki düşüşe kapı açacaktı.

#tarih'te bu ay

Gül ve bülbülün ülkesinden bize yakın ama uzak tarifler

Binlerce yıldır karakterini koruyan iran mutfağı, daha sağlıklı hâle gelen yeni tariflerle bir rönesans yaşıyor. iran’ın geniş topraklarındaki imparatorluk dönemlerinin ve Zerdüşt dininin, etkisi bugün de hissedilen özellikleri mutfağa da yansımış. En belirleyici tarafı ise baharat, çiçek ve otların zengin aromalarıyla tam bir füzyon mutfağı olması.

Türk basınında bir öncü: Yirminci Asırda Zekâ dergisi

Bahâ Tev!k’in 1912’de “gençleri muasırlaştırmak” için çıkardığı Yirminci Asırda Zekâ dergisi, ilklerin dergisidir. Kadın resimleri, ha%a “nü”ler Türk basınında ilk defa burada yer alır. Materyalist ve anarşist değerler ilk defa dile getirilir. 34 sayı çıkan Zekâ’daki fotoğraf, çizim ve yazılar, teknik ve tasarım olarak da döneminin çok ötesinde örnekler barındırır.

Sahanın en yalnız mevkiinde 28 yıl boyunca tek başınaydı

italyan futbol efsanesi, dünya futbol tarihinin en önemli kalecilerdenden Gianluigi Buffon, geçen ay “Bana her şeyi verdiniz. Size her şeyi verdim” sözleriyle 28 yıllık kariyerine nokta koydu. Parma’da başladığı kariyerine yine Parma’da son veren Buffon, sadece italya’da değil, uluslararası büyük turnuvalarda da aşılması zor rekorları elinde tutuyor.

Dükkan

Yine, yeniden, yenilmeden…

SUNUŞ: Türklerin Anadolu coğrafyasına gelerek yerleşmeleri ve sonrasında yaşananlar; bilinen dünya tarihinin bugüne kadar uzanan bölümündeki en belirleyici, tayin edici hadiseleri oluşturur. Yaklaşık 1.400 yıllık bu tarihin doğal ve...