SERGİ

Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük

9000 sene öncesine tarihlenen ilk neolitik yerleşim yeri Çatalhöyük’te yürütülen kazı çalışmaları, 25. seneyi bir sergiyle kutluyor. 1993’ten itibaren Ian Hodder başkanlığındaki arkeolojik çalışmaların bilinmeyen yanları, buluntuların ortaya çıkarılması, kayıt ve hazırlık çalışmaları, laboratuvarlardaki analizler gibi tüm araştırma adımları izlenebilecek ve etkileşimli olarak deneyimlenebilecek. Sergi kapsamında derlenen 500’den fazla makale ve kitap da ANAMED Kütüphanesi’nde meraklı araştırmacıları bekliyor olacak. 25 senedir süren Çatalhöyük Araştırma Projesi’nin kazı çalışmaları bu sene sona eriyor. Sadece yüzde 7’si kazılmış olan Çatalhöyük’ün bu ilk kapsamlı sergisi, dünyanın en eski topluluklarından birinin avcı toplayıcılıktan tarım toplumuna geçiş sürecine ve sosyo-organizasyonuna ışık tutan araştırmaları inceleme fırsatı sunuyor.

Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük
21 Haziran – 25 Ekim
Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi
(anamed.ku.edu.tr).

SERGİ

Bizans ve Osmanlıların mimari başyapıtları

Ayasofya

Uluslararası fotoğraf sanatının önde gelen isimlerinden Ola Kolehmainen, Mimar Sinan’ın imzasını taşıyan yapılarda ışığın nasıl kullanıldığını gösteren fotoğraflarını sanatseverlerin beğenisine sunuyor. İki senedir üzerinde çalışan ve objektifini mevsimlere, aylara, hatta günün farklı saatlerine göre ayarlayarak sürekli çekim yapan sanatçı, Mimar Sinan’ın eserleriyle beraber, Ayasofya, Küçük Ayasofya, Kariye gibi usta mimarı etkileyen Bizans mimari geleneğini de objektifine ayrıntılarıyla yansıttı.

Sinan Projesi
3 Eylül’e kadar
Perili Köşk, İstanbul
(borusancontemporary.com).

FESTİVAL

Yazın caz dinlenir

Paco de Lucia

Cazın duayen isimlerinden dünya müziğinin tanınmış ekiplerine, 24 senedir yaz aylarına caz esintileri getiren festival bu sene de dolu bir program sunuyor. Ünlü yıldızların Flamenko’nun kült müzisyeni Paco de Lucia’ya saygı duruşu niteliğindeki “Beyond the Memory” konseri festivalin en beklenen etkinliklerinden biri.

24. İstanbul Caz Festivali
4 – 21 Temmuz
Çeşitli mekanlar, İstanbul
(caz.iksv.org).