5-9 yaş arası için hazırlanan “Yaprak ve Toprak İz Peşinde” adlı projeyle, çocukların arkeoloji ve tarihin keyifli yönleriyle tanışması amaçlanıyor.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri ile EPOS7 Derneği, “Yap­rak ve Toprak İz Peşinde” adlı, çocukların eğlenerek öğ­renmesini amaçlayan bir proje başlattı. 5-9 yaş arası çocuk­lar için hazırlanan 20 sayfa­lık kitapçıklar, müze girişinde çocuklara veriliyor. Eski Şark Eserleri Müzesi için Türk­çe-İngilizce olarak hazırlanan kitapçık, aile ve okul ziyaret­leri için tasarlanmış. Kitap­çıkta çocuklar için yapıştırma, boyama, nokta birleştirme gibi bölümler bulunuyor. Müzeyi gezecek çocuklara boya kale­mi seti ile birlikte kitapçık da ücretsiz olarak veriliyor. “Arkeolog ne iş ya­par?” sorusuyla başlayan ki­tapçık, arkeolojik kazı alanları üzerine temel bilgileri, çocuk­lara eğlenceli ve merak uyan­dırıcı tarzda veriyor. “Ben Ne­redeyim?” kısmında ise, kitap­çığın orta sayfasında bulunan 15 sticker’dan Eski Şark Mü­zesinde görülen eserleri bula­rak yapıştırma oyunu var. Mü­zedeki heykel ve kabartma­lardan esinlenerek hazırlanan boyamalar, iki resim ara­sındaki farklar, hiyeroglif sticker’lar, müze bahçesi yapma oyunları da kitabın içinde yer alıyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-3-1024x631.png
Oyun ve tarih: İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Kızıltan (en sağda), EPOS7 yöneticileri ile birlikte çocuklar için hazırlanan arkeoloji oyun kitabını inceliyor.

EPOS7, 2012’de yedi kadın tarafından kurulan ve tarihî değerleri, kültür mirasını gele­cek nesillere aktarmayı amaç­layan bir sivil toplum örgütü. Dernek şimdiye kadar, Topka­pı Sarayı Babüsselam Kapısı Konferans Salonu restorasyo­nu ile antik kentler Sagalassos ve Stratonikeia’nın tanıtımını gerçekleştirdi.