Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Derin maviliklerin peşindeki arkeolog

Sualtı arkeolojisi denince ilk akla gelen isimlerden biri olan, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de keşifleri ve disipline katkılarıyla çığır açan Amerikalı biliminsanı George F. Bass, 88 yaşında Teksas’ta hayata gözlerini yumdu. Bass, ilk kez Akdeniz’in derinliklerine doğru daldığında 1960’da Pennsylvania Üniversitesi’nde bir yüksek lisans öğrencisiydi. Türkiye’nin güneyindeki Gelidonya Burnu açıklarında Türk sünger dalgıçları tarafından keşfedilen eski bir gemi enkazını araştırması istenmişti. 

Deniz tabanında 3200 yıllık bakır külçeleriyle dünyanın o zamana dek bulunan en eski gemi batığı (MÖ 12. yüzyıl) duruyordu. Bu ünvan, 1980’lerin başında yine George Bass tarafından Türkiye’nin güneyinde keşfedilen Uluburun batığıyla (MÖ 14. yüzyıl) yeni sahibini bulmuştu. 

Bu keşifler, yalnızca ulaşım araçlarının değil antik dünyada ticaretin tarihiyle ilgili de paha biçilmez bilgiler sunuyor; denizin dibinde yatan olağanüstü eserlerle dünyayı tanıştırıyordu. Gelidonya batığından çıkan eserler, 1964’te Bodrum Kalesi’nde ilk Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin kurulmasına da olanak sağlamıştı. Bass, aynı zamanda 1972’de Amerikan Sualtı Arkeoloji Enstitüsü’nü (AINA) kurdu. 1990’larda INA, Bodrum’da Türk arkeologlar ve konservatörlerden oluşan bir araştırma merkezi açtı. 

Devamını Oku

Son Haberler