0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

HOLLYWOOD GREVİ

Dijital platformlara karşı starların ‘yapay zeka’ isyanı

Hollywood oyuncuları ve yazarlar, 43 yılın ardından ilk defa greve gitti. iki sendikanın birden greve girdiği son gelişme 1960’ta yaşanmıştı. Eylemciler, bu defa dijital platformların daha adil bir kâr paylaşımını kabul etmesini, ayrıca yapay zeka tarafından üretilen kopyaların gerçek oyuncuların yerini almayacağının garanti edilmesini istiyor.

Yılın heyecanla beklenen yapımlarından “Oppenheimer”ın 13 Temmuz’da Londra’da yapılan galasında, herkesin gözü Cillian Murphy, Emily Blunt, Matt Damon gibi yıldızları arıyordu. Ancak davetlileri, filmin yönetmeni Christopher Nolan karşıladı. Özür dileyen Nolan, oyuncuların az önce evlerine döndüklerini duyurdu: “İş bırakma eylemine katılmak için pankartlarını hazırlamaya gittiler”.

ABD Oyuncular Sendikası’nın (SAG-AFTRA) çağrı yaptığı grev, Mayıs ayında Amerikan Yazarlar Birliği tarafından başlatılan grevle aynı zamana denk geldi. DENİZ KAYNAK Grevin ilk sabahında Los Angeles ve New York’taki grev, hatları ünlü yüzlerle dolup taşıyordu. Grev gözcülerini desteklemek için korna çalan arabaların sesi kilometrelerce öteden duyulabiliyordu. Bu, Hollywood’un uzun süredir şahit olmadığı türden bir hadiseydi.

Hollywood Gündem - 2
ABD Oyuncular Sendikası (SAGAFTRA) üyeleri, yapay zekanın getireceği tehditlere karşı kendilerii korumak, daha iyi şartlarda çalışmak ve daha adil ücretler için grevde.

Ağustos sayısı tüm Türkiye’de bayide ve web sitemizde!

Devamını Oku

Son Haberler