Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

‘Dolaptan çıkan’ ünlüler

İngilizcede bir sırrın açıklanması anlamına gelen ‘dolaptan çıkmak’ (coming out of the closet) deyimi, eşcinsellerin kimliklerini açıklamaları anlamında da kullanılıyor. Dolaptan çıkan ünlülere birkaç örnek…

'Dolaptan çıkan' ünlüler
Freddie Mercury (1946-1991)
Rock grubu Queen’in vokalisti olarak tanınan ünlü müzisyen, 1986’da AIDS’e yakalanınca, bütün İngiliz gazeteleri peşine düştü. Ölene kadar Mercury’nin eşcinselliği ve hastalığı konusundaki dedikodular gazetelerde sık sık yer aldı. Şarkıcı, ancak ölmeden iki gün önce, basın temsilcisi aracılığıyla şu açıklamayı yaptı: “AIDS olduğumu doğruluyorum. Bugüne kadar çevremdekilerin mahremiyetini korumak için bu bilgiyi saklamayı tercih ettim. Ama artık zaman geldi. Herkesi bu korkunç hastalığa karşı mücadeleye çağırıyorum.”
'Dolaptan çıkan' ünlüler
Elton John (1947)
İngiliz rock ve pop müziğinin tanınmış ismi Elton John, uzun yıllar eşcinselliğini sakladı hatta iki evlilik yaptı. Sonunda 1976’da Rolling Stone dergisine verdiği bir röportajda “biseksüel” olduğunu açıkladı. Aynı
yıl Watford Futbol Kulübü’nü satın alan müzisyen, kulübün maçlarında sık sık eşcinselliği hakkında aşağılayıcı tezahüratlarla karşılaştı. Ancak ikinci eşinden boşandıktan sonra 1988’de aynı dergiye gay olduğunu açıklamaya cesaret edebildi.
'Dolaptan çıkan' ünlüler
Rock Hudson (1925-1985)
Rock Hudson, cinsel kimliğini hep saklamış, hatta 1958’de göstermelik bir evlilik bile yapmıştı. 1985’te Paris’te AIDS araştırmalarının sürdüğü Pasteur Enstitüsü’ne girerken görülünce dedikodular başladı. Ardından durumu kötüleşince Paris Amerikan Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastane, AIDS olduğu resmen açıklanmazsa sorumluluk kabul edemeyeceğini bildirdi ve Hudson bunu kabul etti. Zaten üç aylık ömrü kalmıştı. Bu açıklamanın, AIDS ve eşcinseller konusunda pek çok önyargının kol gezdiği ABD’deki etkisi büyük oldu.
'Dolaptan çıkan' ünlüler
Rupert Everett (1959)
İngiliz oyuncu, Another Country (Başka bir Ülke) adlı bir oyunda ve onun uyarlaması olan filmde oynayarak şöhrete kavuşmuştu. Burada 1930’ların bir İngiliz yatılı erkek okulunda aşağılanan eşcinsel bir öğrenciyi canlandırdı. 1981’de eşcinsel olduğunu açıkladı. 2009’da The Observer gazetesine, açıklamasının kariyerine etkisini belirtti ve şu öneriyi yaptı: “Bugün bile İngiltere, ABD, hatta İtalya’da film işine girmiş 25 yaşında bir oyuncuysanız, dolaptan çıkamazsınız. Aksi takdirde bir noktada mutlaka duvara çarparsınız.”
'Dolaptan çıkan' ünlüler
Ellen DeGeneres (1958)
Yaptığı şovlar Türk televizyonlarında da gösterilen tanınmış Amerikalı televizyon yıldızı Ellen DeGeneres, 1997’de lezbiyen olduğunu açıkladığında, bu açıklama Time dergisinin kapağında yer aldı. Ardından bütün Amerikan basınının ilgisini çekti. Sonradan bir röportajda, bu açıklamanın hem kariyerini felce uğrattığını hem de kendisini depresyona sürüklediğini belirtti. Ancak 2003’te yeni bir şovla tekrar kendini göstermeyi başarabildi.
'Dolaptan çıkan' ünlüler
Jodie Foster (1962)
Oscar sahibi Amerikalı oyuncu Jodie Foster, 2013’te 70. Altın Küre Ödülleri töreninde yaptığı konuşmada üstü kapalı olarak lezbiyen olduğunu açıkladı: “Ben bin yıl önce, taş devrinde dolaptan çıkmıştım. Gencecik bir kızken, önce güvendiğim dostlarıma, aileme ve meslektaşlarıma, sonraki yıllarda da adım adım, tanıştığım herkese içimi döktüm.”
+ yazıları

Devamını Oku

Son Haberler