0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

18 dönem filmiyle yakın geçmişe yolculuk

İstanbul Film Festivali bu yıl 5-16 Nisan tarihleri arasında yapılacak. 12 gün boyunca 19 bölümde 45 ülkeden 187 yönetmenin 186 filminin gösterileceği festival için biletler 23 Mart Cumartesi günü satışa çıktı. Festivalde yer alacak 18 film, özellikle yakın tarihte yaşanmış hadiselerden yola çıkıyor. 

Kırmızı

Yönetmen: Benjamin Naishtat 
Oyuncular: Dario Grandinetti, Alfredo Castro 

Film, 1970’li yılların Arjantin’inde geçiyor. Toplumsal ortamın çalkantılı ve karanlık olduğu yıllarda bir kasabada avukatlık yapan Claudio’ya tuhaf bir yabancının hakaret etmesiyle başlayan film, giderek bir suç hikayesine dönüşüyor. 

Dünyanın Sınırında

Yönetmen: Guillaume Nicloux 
Oyuncular: Gaspard Ulliel, Guillaume Gouix, Gérard Depardieu 

Vietminh savaşçılarının Çinhindi’ne düzenlediği ve binlerce sivilin öldürüldüğü saldırılar sonrasında bir Fransız askerinin yaşadıklarını konu edinen savaş filmi. Ancak ne savaş ne de plan, ailesinin intikamını almak için orduya katılan Robert’in beklediği gibi gitmiyor… 

Aralık’ta

Yönetmen: Enrique Castro Ríos 
Oyuncular: Alex Jiménez, Delicia Montañez 

ABD’nin Aralık 1989’da Panama’yı işgali sırasında hayatını kaybeden İspanyol foto muhabiri Juantxu Rodriguez’in hayaletinin geri dönmesini işleyen filmde, arşiv görüntüleri ve işgal sırasındaki olayların yeniden yaratıldığı kurmaca sahneler esası oluşturuyor. 

Hayatta Bir Gün Daha

Yönetmen: Raúl De La Fuente, Damian Nenow 
Ses: Miroslaw Haniszewski, Vergil J. Smith

Angola’da patlayan kanlı içsavaşı izlemek üzere 1970’lerde bu ülkeye giden Polonyalı idealist gazeteci Ryszard Kapuscinski’nin yaşadıklarını beyazperdeye aktaran animasyon film, savaşın korkunç gerçekliğini, çaresizliği ve acımasızlığı birinci elden deneyimleyen Kapuscinski’nin tanıklıklarına dayanıyor. 

Polonya-İspanya-Almanya- Macaristan ortak yapımı Hayattan Bir Gün Daha. 

Şehitler

Yönetmen: Köken Ergun 

Çanakkale’de iki yıl boyunca şehitlik turlarına katılan Köken Ergun, tur rehberlerinin anlatımlarını, seyircilerin tepkilerini, devlet kurumları tarafından düzenlenen tiyatro temsillerini kaydetti ve katılımcılarla yaptığı röportajları film haline getirdi. 

Çanakkale gezi turlarını konu alan Şehitler filmi. 

Pantolon 

Yönetmen: Tahsin Özmen 
Oyuncular: Suat Usta, A. Kadir Aslan 

Film, Kıyafet İnkılabı’ndan sonra Anadolu’da yoksulluk içindeki bir köyde geçiyor. Şehre gitmek için uygun kıyafeti olmayan Dilo, köy öğretmeninin elbiselerini çalıyor… 

1968 

Yönetmen: Tassos Boulmetis 
Oyuncular: Ieroklis Michalidis, Antonis Kafetzopoulos 

Film, Yunanistan’da mübadele sonrası Atina’ya göç eden İstanbullu Rumlar tarafından 1924’te kurulan AEK’nın basketbol takımını, 4 Nisan 1968’de yüzbin kişinin izlediği bir maçta Slavia Praha’yı yenerek Avrupa şampiyonu olmasını anlatıyor. 

Peterloo 

Yönetmen: Mike Leigh
Oyuncular: Rory Kinnear, Maxine Peake, Pearce Quigley 

Mike Leigh’in Venedik’te Altın Aslan ödülü için yarışan yeni filmi tarihin karanlık sayfalarından birini aralıyor ve 1819’da Manchester’da gerçekleşen Peterloo Katliamı’na doğru giden süreci işliyor. 

1819’da Manchester’da yaşanan Peterloo Katliamı’nı işleyen Peterloo. 

Faili Meçhul

Yönetmen: Mads Brügger
Kurgu: Nicolas Nørgaard Staffolani 

Belgesel 1961’de, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Dag Hammarskjold’un uçağının düşmesi sonucu ölümünün ardındaki sır perdesini aralamaya çalışıyor. 

Diğerlerinin Sessizliği

Yönetmen: Almudena Carracedo, Robert Bahar 
Kurgu: Kim Roberts, Ricardo Acosta 

Yürütücü yapımcıları arasında Pedro Almodóvar’ın da yer aldığı belgesel, “Arjantin Davası”nı konu alıyor. Franco döneminde işkence gören, bebekleri devlet eliyle çalınan ya da yakınları öldürülüp toplu mezarlara gömülen mağdurlar, kendi ülkelerinde açamadıkları davayı Arjantin’de açarak haklarını arıyorlar. 

Gorbaçov’la Görüşme

Yönetmen: Werner Herzog, André Singer 

Sovyetler Birliği’nin 87 yaşındaki eski başkanı Mihail Gorbaçov ile yapılan üç görüşme üzerine kurulu belgesel, nükleer silahsızlanmadan Almanya’nın birleşmesine, 20. yüzyılın en önemli bazı olaylarına ışık tutuyor. 

El Pepe, Yüce Bir Yaşam

Yönetmen: Emir Kusturica 

Film, görevde olduğu yıllarda başkanlık sarayı yerine kendi evinde yaşaması, eski şahsi arabasını kullanmaya devam etmesi, toplantılara terlikle katılması gibi mütevazı duruşuyla tanınan, 2010-15 yılları arasında Uruguay’ın devlet başkanlığını yürütmüş olan “El Pepe” lakaplı José Mujica ile yapılan sohbetlere dayanıyor. 

Santiago, İtalya

Yönetmen: Nanni Moretti 
Kurgu: Clelio Benevento 

1973’te Salvador Allende’ye karşı gerçekleştirilen askerî darbede Santiago’daki İtalyan büyükelçiliğinin nasıl Şilili muhalifler için bir sığınak hâline geldiği anlatılılyor. Filmde büyükelçilik çalışanları, göçmen muhalifler ve darbecilerle yapılan röportajlar, yeniden canlandırma sahneleri ve arşiv görüntüleri kullanılmış. 

D

Yönetmen: Rick Alverson 
Oyuncular: Tye Sheridan, Jeff Goldblum, Denis Lavant 

50’li yılların Amerika’sında geçen Dağ, lobotomi deneyleri yapan aile dostları Dr. Fiennes’in yanında fotoğrafçı olarak çalışmaya başlayan genç Andy’nin hikayesini anlatıyor. 

Rüzgar

Yönetmen: Emma Tammi 
Oyuncular: Caitlin Gerard, Julia Goldani Telles 

1890’larda kocasıyla birlikte Vahşi Batı’ya göç eden ve ıssız, çorak bir araziye yerleşen Lizzy, zaman geçtikçe o bölgeye has, kötücül bir varlığın onu taciz ettiğine inanıyor. Film gece duyulan ulumalar, gölgeler, duman, ateş ve rüzgârın hiç eksik olmadığı, doğanın her öğesiyle tehdit saçtığı, ıssız ve tekinsiz bir dünyayı tasvir ediyor. 

Tel Aviv Alev Alev

Yönetmen: Sameh Zoabi 
Oyuncular: Kais Nashif, Lubna Azabal, Yaniv Biton 

Komedi tarzı bu filmde 1960’ların meşhur pembe dizisi Tel Aviv Alev Alev ana temayı oluşturuyor. Dizide stajyer senarist olarak çalışan ve her gün İsrail kontrol noktalarından geçerek Kudüs’ten dizinin çekimlerinin yapıldığı Ramallah’taki stüdyolara gitmek zorunda olan Selam, dizinin senaryosunu yeni baştan yaratır. 

Leyla Gencer: La Diva Turca

Yönetmen: Selçuk Metin 
Ses: Halit Ergenç 

Büyük yıldızla tanışan ve birlikte çalışan sanatçılarla yapılan söyleşiler aracılığıyla onu daha yakından tanıma fırsatı. La Diva Turca belgeselinin yapımcılığını, Leyla Gencer Arşivi’ni de bünyesinde bulunduran İKSV üstleniyor. 

Üçüncü Eş

Yönetmen: Ash Mayfair 
Oyuncular: Le Vu Long, Tran Nu Yen Khe 

19. yüzyılda Vietnam taşrasında, varlıklı bir ağanın üçüncü eşi olarak yeni hayatına başlayan Mary… Tören kayığından inen 14 yaşındaki May’in çocukluktan anneliğe geçişi… 

Devamını Oku

Son Haberler