Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

İstanbul’un en yaşlısı

İstanbul, Sarayburnu’nda bugün önünde yoğun bir araç trafiğinin akıp gittiği surlardan biraz içeri girince karşınıza kentin hâlâ ayakta kalabilen yaklaşık 2 bin yaşındaki en eski yapısı çıkacak. Antik Bizantion kentinin günümüzde görülen yegane yapısı kaderine terk edilmiş bir halde duruyor.

Bugün Topkapı Sarayı’nın bulunduğu tepede MÖ 7. yüzyılda Bizantion adıyla bir Megara kolonisi kurulmuştu. Bu kentin muhteşem surları, görkemli kamu yapıları vardı. Bunlar, günümüzde ancak eski kaynaklardan öğrenilebilir. Romalı tarihçi Cassius Dio’ya (ölümü 235) göre bu sur duvarları “Dışı birbirine bronz kenetlerle bağlanmış devasa dikdörtgen taşlardan inşa edilmişti.” Roma İmparatoru Septimus Severus, MS 2. yüzyılda kenti kuşattığında surlar uzun süre dayandı ama kent teslim olduğunda ceza olarak yarıya kadar yıkıldı. Sonraki yüzyıllarda surların üst kısımları yenilendi, üzerlerine ve çevrelerine yeni yapılar inşa edildi.

Severus’un cezasından kurtulabilen ve bugüne ulaşabilen tek duvar kalıntısı 1.800 yıl sonra İstanbul’un işgal yıllarında Fransız arkeolog subaylar tarafından tespit edilmiş, ancak sonrasında unutulmuştu. Tehlikeli olmakla birlikte bugün bu ‘en eski İstanbullu’yu görmek için kalıntıların karşısına çıkanlar, belki de 178-180 yıllarında Bizantion surlarını gören Herodianus’un şu sözlerle aktardığı heyecanını paylaşırlar: “Şu an bile ayakta duran duvar harabeleri, görenleri onu ilk inşa edenlerin ustalıkları ve daha sonra yıkanların gücü karşısında hayrete düşürmektedir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamını Oku

Son Haberler