0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

200 lezzet notasının ezgisi ve benzersiz Hint mutfağı

Hint yemeklerinin lezzet sırrı, hiçbir malzemenin diğerlerine baskın çıkacak şekilde kullanılmamasından kaynaklanıyor. Bu anlayış, Batı mutfaklarında malzemelerin birbirlerini tamamlayacak şekilde seçilip homojen bir lezzette birleşmesi amacından farklı. Dünyadaki 358 yiyecek malzemesinin 200’ünü bu anlayışla buluşturmuş bir mutfak.

Gastronomi üzerine sö­züne pek değer verilen Fransız gastronom Brillat-Savarin (1755-1826), “Bana ne yediğini söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” demiş; ama kanımca çok iddialı konuşmuş. Getirin beyefendiyi Hindistan’a, eminim lafını geri alırdı. Acaba “sambar”, “rasam” ve “kootu” arasındaki farkı bilir miydi?

Batı dünyası Hindistan mut­fağını ev yemeklerinin sonsuz çeşitliliği ile değil de lokanta mönülerinin Batı damak tadına uygun birkaç alelade yemeği ile tanıdığı için, bugün hâlâ Hint mutfağını “köri”den ibaret sanmak yanılgısı çok yaygın. Oysa yöresel özellikleriyle, bir­birinden keskin hatlarla ayrılan birçok Hint mutfağı var.

Yüzyıllardan süzülüp gelen farklı mutfak gelenekleri var Hindistan’ın. Aynen ülke tarihi gibi malzemeler de tek bir yemeğin içinde katman-kat­man yerleşir, yerken damakta kat-kat açılır. Hindistan’da her şey renkli ve kat kat zaten; tapı­naklar, giysiler, kokular, Tanrı ve Tanrıçalar, kastlar… Mutfak da kat kat.

Hint yemeklerinin lezzet sırrı, hiçbir malzemenin diğer­lerinin lezzetini örtmeyecek ya da baskın çıkmayacak şekilde biraraya gelmesinden kay­naklanıyor. Yani yemeklerin kimyasal yapısı, Batı mutfakla­rında birbirini tamamlayacak şekilde seçilen ve homojen bir lezzette birleşmesi amaçlanan yemeklerden farklı. Bu bakım­dan hem çok alışılmadık hem de çok lezzetli geliyor bizlere. Dünya üzerinde kullanılan 358 adet yiyecek malzemesinin 200’ünü bu anlayışla birleştir­miş bir mutfak anlayışından bahsediyoruz.

 Hindistan’da kutlamalara özgü çeşit çeşit yemeklerden oluşan sunum biçimi “Thali” tabak anlamına geliyor.

#tarih’in Mayıs 2023 sayısı tüm Türkiye’de bayide…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamını Oku

Son Haberler