0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

GIANLUIGI BUFFON

Sahanın en yalnız mevkiinde 28 yıl boyunca tek başınaydı

italyan futbol efsanesi, dünya futbol tarihinin en önemli kalecilerdenden Gianluigi Buffon, geçen ay “Bana her şeyi verdiniz. Size her şeyi verdim” sözleriyle 28 yıllık kariyerine nokta koydu. Parma’da başladığı kariyerine yine Parma’da son veren Buffon, sadece italya’da değil, uluslararası büyük turnuvalarda da aşılması zor rekorları elinde tutuyor.

Futbolun en yalnız mevkiidir kalecilik. Gözüpek oyuncu, orada takımı için bedenini siper ederken yanında kimse yoktur. Bir yandan da dünyanın en nankör mesleklerinden biridir. Kurtardıklarınızdan çok, yediğiniz hatalı gollerle hatırlanırsınız. Üstelik yıllarca, hatta bir ömür boyunca…

Ancak bazıları da vardır ki, üç direk arasında devleşir; başkaları için mucize kabul edilebilecek sayısız kurtarışı, güneşli bir günde yürüyüş yapmak kadar sıradan bir olay gibi gösterir. Geçen ay “Buraya kadar dostlar! Bana her şeyi verdiniz. Size her şeyi verdim” sözleriyle 28 yıllık kariyerine nokta koyduğunu açıklayan İtalyan futbolunun efsanevi kalecisi Gianluigi Buffon bunlardan biriydi.

Kimilerine göre tarihin en iyi kalecisi olan Buffon, 1978’de Floransa yakınlarındaki Carrara’da dünyaya gözlerini açmıştı. Sıkıntılı bir doğumdu. Kordon dolanması yüzünden doktorlar kalıcı hasardan endişe etse de korkulan olmamış, hayata tutunan bebek henüz 9 aylıkken yürümeye başlamıştı.

Aileden sporcuydu. Annesi, zamanında disk atmada İtalya rekorunu kırmış şampiyon bir atletti. Ablaları voleybolcu, dayısı ise basketbolcuydu. Bir zamanlar halterci olan babası ise ailenin diğer fertlerinin yanında sönük kalmıştı. Kalecilik genlerinde vardı; dedesinin kuzeni Lorenzo Buffon, Inter ve Fiorentina’nın ardından, Milan’ın da filelerini savunmuş bir efsaneydi. Boynuz kulağı geçecek, ailenin iki numaralı file bekçisi “müseccel marka” olacaktı.

Spor-5
Pek çok yorumcuya göre tarihin en iyi kalec!s! olan Buffon, ona “Süpermen” unvanını kazandıran kurtarışlarından birini yaparken…

Eylül sayısı tüm Türkiye’de bayide ve web sitemizde!

Devamını Oku

Son Haberler

#tarih dergi ön izleme