Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Sansasyonel vuruşların pîri 1.70’lik Hamburg efsanesi

1.70’lik boyuna rağmen hava toplarının hâkimiydi; hafiften toplu olmasına rağmen sansasyonel vuruşların ustasıydı. Ceza sahasında topla buluştuğunu gördüğünüzde muhtemelen tabela değişirdi. Dört ayrı Dünya Kupası’nda gol atan ilk futbolcu da olan Hamburg efsanesi Uwe Seeler, 21 Temmuz’da son nefesini verdiğinde 85’indeydi.

Sayısız gole imza attığı sağ ayağının heykeli bile dikilen Hamburg efsanesi Uwe Seeler (altta).

Almanya’nın asırları­na damgasını vuran li­man kenti Hamburg’da 1936’da doğan Uwe Seeler, ha­yata futbolcu bir babanın oğlu olarak başlamıştı. Gündüzleri işçi tulumuyla limanda çalışan, mesai sonrası formayı üzerine geçirip fileleri sarsan Baba Se­eler’in amatör dönemde şehrin güzel bir mıntıkasına taşınması, zamanında haber bile olmuş­tu. Önce oğullarından Dieter bu oyuna sevdalanacak, ondan 5 yaş küçük kardeşi Uwe ise mil­yonların sevgilisi olacaktı…

2. Dünya Savaşı’nda henüz çocuk yaşta olan Seeler birader­ler, harbin bitiminden ayrı alt­yapılarda oynamaya başlamış­tı. Abi Dieter hep gölgedeydi; bastıbacak Uwe ise hep gözde! İkisinin yolu, sonradan Ham­burg’da kesişecekti. Bundes­liga’nın kurulmasından önce 1960’da şampiyonluk yaşamış, 1963’te Almanya Kupası’nı be­raber kaldırmışlardı.

1961’de Inter’in Uwe için yaptığı astronomik teklif üzeri­ne yakın arkadaşı Adi Dassler devreye girmişti. Kuzey Alman­ya’daki Adidas yönetimi de on­dan soruluyordu. Efsanevi mar­kanın yaratıcısının sağladığı ek maddi imkan, Hamburg’da kal­masını sağlamıştı. Kimbilir, git­se belki de Almanya’nın biricik Uwe’si olmayacak, ülkenin liya­kat nişanı bahşedilen ilk spor­cusu tarihe yazılmayacaktı.

Kariyeri boyunca Ham­burg’da forma giyen Uwe, 19 yıl görev yaptığı takımında 476 karşılaşmada 404 kez fileleri sarsmıştı. Futbolu bıraktıktan yıllar sonra İrlanda’da iki gol at­tığında 42 yaşındaydı. Onu ha­zırlık maçı diye kandıran Cork Celtic, lisans çıkartıp ligde oy­natmıştı.

Dünya Kupası’nda bir ikin­cilik, bir üçüncülük, bir de dör­düncülük tadan Seeler, millî formayla 72 maçta 43 defa ağ­ları havalandırmıştı. Dört farklı Dünya Kupası’nda gol atan ilk oyuncu olmuş, birkaç dakika sonra Pele aynı başarıyı tekrar­lamıştı.

Hamburg’un bayrak adamı, Gerd Müller’den sonra Bun­desliga’da en çok gol atan ikin­ci oyuncu durumunda. Bir ara kulübünün başkanlığını da ya­pan Seeler, koltuğuna sıkıntılı bir şekilde veda etmek zorunda kalmıştı. Camia, 2005’te sayısız gole imza attığı sağ ayağının dev heykelini stadın önüne dikerek ona saygısını göstermişti.

Gençler, torunu Levin Öztu­nalı’yı tanıyadursun, o çok özel­di; Hamburg’un gözbebeğiydi!

+ yazıları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamını Oku

Son Haberler