Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Siyaset ve zihniyetin ötesinde tarihin sürekli gelişiminde…

Türkiye’de, yakın tarihimizin en önemli referandumlarından birine tanık olacağız. Siyaset ve onun etkileri, geçmişe kıyasla gündelik hayatımızı daha fazla etkiliyor. Fazlasıyla politikaya endekslenmiş gündem içerisinde kaliteli, kalıcı işler yapmak; dünya ölçeğinde fark yaratacak çalışmalara imza atmak giderek uzaklaştığımız alanlar.

Yeni Amerikan başkanının çıkışları, biraz Suriye ve savaş ama çokça iç politikayla örülü, giderek kendi içine kapanan bir gündemle varoluyoruz. Haksızlıklar, adaletsizlikler, insan hakları ihlallerinden tutun da; bilinçli ve bilinçsiz yanlış aktarmalara, yanlış anlaşılmalara ve saptırmalara bu denli “hevesli” bir dönemi, 12 Eylül darbesinden bu yana hatırlamıyorum.

Sosyal ve asosyal medyadaki dezenformasyon, haber kanallarındaki bariz kalitesizlik, gazetelerdeki çocukça başlık ve yorumlar, eğitimsiz liderlerin ucuz politika konuşmaları, TV kanallarında hep aynı “uzmanlar”ın (yüzde 95’i erkek!) aynı sinirli lafları… Ve bunların tamamından olumsuz etkilenen ve geleceği belirsizleşmiş bir genç kuşak.

Halen Türkiye’nin aslında daha “düşük” ve her anlamda daha zayıf olmasını -ister Allah ister maddi koşullar deyin- engelleyen en önemli faktör ise; özellikle ABD ve Avrupa’nın önemli bölümünü etkisine alan bir tür milliyetçi-sağcı-tepkici-düşmanlık besleyici gelişmeler. Ülkemiz de bu “ana-akım”ın kıyısında, kendince iktidar oyunları içerisinde, birbirine kenetlenmek yerine ayrılıkları arttıran bir ayrımcılık havasını soluyor. Dünyanın da “zaten pek fena” olmasıyla, kendimizi daha az kötü hissediyoruz belki de.

Tarihin böyle bir döneminde tarihin daha önceki dönemlerini öğrenmek, sorgulamak; hadiselerden ders çıkarmak ve bu olayların kalıcı etkilerini hesaplamak çok daha acil bir iş, hatta görev olarak karşımızdadır. Aktüel yargıları, insan hakları ihlallerini, saçmalıkları ve gülünçlükleri görmezden gelemeyiz şüphesiz. Ancak en azından bu topraklarda varolmuş insanlara, yaşananlara, hallere, kitaplara, kısacası kültürlere daha yakından ve dikkatli bakabilirsek gelecek için bir devamlılık yaratabiliriz.

Dergimiz hem dünyanın hem ülkemizin bu kritik günlerinde, okurlar için tarihî referanslar sağlamak, sorgulamak ve gelecek için bir iz bırakmak gayesiyle çıkıyor.

Çanakkale’den ülkemizdeki ilk kadın hareketine, bilinmeyen padişahlardan bildiğimizi sandığımız diğer konulara…

Devamını Oku

Son Haberler