Canlı tarih ve diorama müzesi Hisart, bu defa İstanbul’un Anadolu yakasında ziyaretçilerini bekliyor. Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye tarihinin en önemli dönüm noktalarının yeniden canlandırıldığı sergideki parçaların her biri, bilginin ve emeğin mahsulü. 

Adını tarih ve sanatın buluşturulması mottosundan alan Hisart, 2014’ten bu yana İstanbul Çağlayan’daki binasında hizmet veriyor. Hisart, ziyaretçilerine adeta bir zaman yolculuğu yaşatmak için Akasya Kültür Sanat ile bu kez İstanbul’un Anadolu yakasında. 

Diorama, yani 3 boyutlu modellemeler ve gerçek boyuttaki mankenlerin esas parçaları olduğu müzenin Akasya’daki bu sergisinde kuruluşundan itibaren Selçuklu Devleti, tüm dönemleriyle Osmanlı İmparatorluğu ve Kurtuluş Savaşı’ndan itibaren Cumhuriyet dönemine yoğunlaşılarak Türkiye tarihi merkeze alınmış. Ayrıca 1. ve 2. Dünya Savaşı, Kore Savaşı ve Körfez Savaşı da yine Hisart’ta canlandırılan tarihsel olaylar arasında. 

Hisart, Tarihe Tanıklık Edin sergisinde İstanbul’un Fethi dioraması. Atlı, kılıçlı, miğferli asker dioramaları dahil maketlerin hemen hepsi el yapımı. 

Maketlerin, elbiselerin, aksesuarların, mankenlerin her biri ziyaretçiler üzerinde tarihten çıkıp gelmiş hissi uyandırması için özenle hazırlanmış. Orijinal parçalar ve uyarlama eserlerin yer aldığı sergi gravürler, tablolar, afişler, posterler ve gazete kupürleri ile zenginleştirilmiş. 

İçeriğindeki herhangi bir detayın dahi bir dizi araştırmanın mahsulü olduğu Hisart’ın belki de en önemli özelliği ise başta Nejat Çuhadaroğlu olmak üzere emek verenlerin her birinin aslında başka bir mesleğin erbabı olmaları. Askerî ve etnografik figürlere tüfekler, miğferler, kılıçlar, sancakların eşlik ettiği bu zengin içerikli müzenin Akasya’daki sergisi, her yaşa ve her ilgi alanına, İstanbullu veya İstanbul’a yolu düşmüş, kısacası herkese hitap ediyor.