Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Churchill ve Maria Callas, Onasis’in yatıyla İstanbul’da

Yunanlı armatör Aristotle Onassis’in 1959 Ağustos’unda Büyükada’ya demir atan görkemli yatı, Sir Winston Churchill ve ünlü soprano Maria Callas’ın da içinde bulunduğu misafirlerini İstanbul’a getirmişti. Adını Onassis’in kızından alan Christina O. adlı tekne, 100 metre uzunluğuyla dönemin en lüks deniz aracıydı. 

Churchill’in resmî biyografi yazarı, ünlü devlet adamının kariyerinde uzun yıllar silinmeyen bir leke olarak kalan Çanakkale bozgununu hatırlatarak, Churchill’in İstanbul halkını meşhur zafer işaretiyle selamladığı bu fotoğraftan “Dünya üzerinde belki de bu hareketinin en uygunsuz karşılanacağı yerdeydi” diye bahsediyor: “Lüks yat 4 Ağustos akşamı, ancak Churchill yatağa gittikten sonra Çanakkale Boğazı’na girmiş ve İstanbul’a varmıştı. Çünkü bu Çanakkale rotasının onu üzeceğini biliyorlardı”. 

Yunanistan ve Türkiye kıyılarında üç hafta boyunca seyreden tekne, aynı zamanda Callas ve Onassis’in fırtınalı aşkının da başladığı yerdi. Tura eşleriyle katılan Callas ve Onassis’in arasında bir ilişki olduğu üç haftanın sonunda herkesçe aşikar hâle gelmişti. Ardından ikisi de eşlerinden boşanacak ancak birbirleriyle evlenmeyeceklerdi. 

Fotoğraf: Sport & General Agenty

Fotoğraf: Ara Güler

+ yazıları

Devamını Oku

Son Haberler