Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

40 yıllık hatrın 500 yıllık tarihi

ONAT S. DOĞAN

TÜRK KAHVESİ Kemalettin Kuzucu – M. Sabri Koz Yapı Kredi Yayınları 388 sayfa

Türkiye’deki macerası 500 yılı bulan kahve, bu coğrafyanın insanları açısından hazırlanışı, pişirilmesi, sunumu ve bunlarla ilgili geleneksel uygulamalarıyla “çok özel” bir içecek. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Türk Kahvesi, bu özel içeceğin hikâyesini anlatıyor.

Kitabın iki ana bölümü var. Türk Kahvesinin Kısa Tarihi başlıklı birinci bölümde kahvenin Etiyopya’da keşfinden Yemen’e gidişine, Türklerin Yemen’i fethetmesi ve kahvenin bir imparatorluk içeceğine dönüşmesinden Cumhuriyet dönemi kahve yolsuzluklarına kadar pek çok ilginç altbaşlık yer alıyor.

“Türk Halk Kültürü”nde Kahve başlıklı ikinci bölümde ise masallarda, halk hikayelerinde, türkülerde, atasözlerinde ve hatta hekimlikte kahve kullanımı anlatılıyor. Bu bölümde ayrıca bu harika içeceğin Türklerin günlük yaşamını ne kadar derinden etkilediğini anlatan örnekler de var. Aç karnına tüketilmesi pek makbul sayılmayan kahveyi içebilmek için iki öğünlük yemek düzenini kahvaltıyla (kahve altı) birlikte üç öğüne çıkarmak bu örneklerden yalnızca biri.

Çok değerli koleksiyonlardan derlenmiş belgeler, resimler ve fotoğrafların da olduğu kitabın sağına soluna serpiştirilen okuma parçalarının çok iyi seçilmiş olduğunu söylemeyi de unutmayalım.

ALBÜM

Ermeni soykırımını müzikle anlatmak

Vazgeçtim, Ağladıkça, Sarışın, Yine mi Çiçek, Son Sardunyalar gibi pek çok şarkısı dillere pelesenk olan Ermeni-Amerikalı besteci ve udî Ara Dinkjian’ın, Ermeni Soykırımı’nı kendi müzikal tarzıyla ifade ettiği albümü Kalan Müzik etiketiyle çıktı. 15 eserden oluşan albümde, sanatçının babası, meşhur Ermeni halk ve kilise şarkıcısı Onnik Dinkjian, neredeyse kimsenin bilmediği, kendisinin de gençken Paris’te öğrendiği Ardasunk (Gözyaşları) şarkısında özel konuk olarak yer alıyor.

1915-2015 HAKIKAT / UMUT Ara Dinkjian Kalan Müzik

BİYOGRAFİ

Hz. Muhammed’i yakından tanımak

İslâm tarihi, Hz. Muhammed’in hayatı ve Avrupa’da İslâm etkisi üzerine eserleriyle tanınan ve daha önce birçok eseri Türkçe’ye çevrilen İskoç tarihçi W. Montgomery Watt, Hz. Muhammed’in hayatını farklı açılardan ele alıyor: Üstün yaratılışlı yetim, İslâm Devleti’nin kurucusu, adil yönetici, sosyal reformcu bir lider, ahlâklı bir savaşçı, şefkatli aile babası… Dünya tarihini derinden etkileyen Hz. Muhammed’i tanımak için titizlikle ve tarafsız gözle hazırlanmış bir kitap.

HAZRETI MUHAMMED (PEYGAMBER VE DEVLET ADAMI) W. Montgomery Watt Çeviren: Erdem Türközü İletişim Yayınları 283 sayfa

ARAŞTIRMA

Bir nevi edebiyat dedektifi

Hemingway’in eşi, yazarın tüm elyazmalarını nasıl çaldırmıştır? Balzac neden Köy Hekimi romanının ikinci cildini imha etmiştir?

James Joyce, Stephen Hero adlı iki bin sayfalık elyazmasını neden yakmıştır? Edebiyat
tarihi, yayımlanmamış ve okurla buluşamamış eserlerden yola çıkılarak yeniden okunabilir mi? Alexander Pechmann, Can Yayınları’nın Kırkmerak serisinden çıkan kitabında bir nevi edebiyat dedektifliğine soyunarak nice dev yazarın kayıplara karışan elyazmalarının izi sürüyor.

KAYIP KITAPLAR KÜTÜPHANESI Alexander Pechmann Çeviren: Regaip Minareci Can Yayınları 192 sayfa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamını Oku

Son Haberler