0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

BILLIE JEAN KING’İN BÜYÜK ŞOVU

Teniste ‘cinsiyetler savaşı’: Kaybeden erkeğin dramı

1973’te oynanan bir tenis maçı kadın tenisçiler için önemli bir dönüm noktasıydı. O yılların önemli kadın raketlerinden Billie Jean King, kadınlarla aralarında doğal güç farkı olduğunu savunan ve kadın tenisçilere meydan okuyan Bobby Riggs’i 30 bin kişinin tribünden izlediği tarihî maçta 3-0 yenip perişan etmişti.

Feminist hareketin 2. dalga­sının, yaşamın her alanında cinsiyet savaşı verdiği, ABD Anayasası’na ‘Eşit Haklar Deği­şikliği’ni ekleme mücadelesine giriştiği ama Kongre’nin erkek zihniyetini değiştiremediği 1973 yılında, tenis kortları çok önemli kapışmalara sahne olmuştu.

Bir zamanlar erkekler tenisinin bir numarası olan 55 yaşındaki Bobby Riggs, kadınlarla aralarında doğal güç farkı olduğunu savunu­yor, bunu ispatlamak için de o yıl­ların en önemli kadın raketlerden Billie Jean King’i düelloya davet ediyordu. Gelen ret cevabı üstüne teklif bu sefer kadın tenisinin 1 nu­marası Margaret Court’a gitmişti. Teklifi kabul eden Avustralyalı’ya sadece bu gösteri maçı için verilen 20 bin dolar, o yıl Avustralya Açık ve Roland Garros şampiyonu oldu­ğu için kazandığı toplam ödülden fazlaydı.

kadin_dosyasi_14
Kadın ve erkek arasında güç farklılığı olduğunu savunurken kadınları aşağılayan Bobby Riggs, bir kadın tarafından 3-0 mağlup edildi.

1973’ün Anneler Günü’nde oynanan karşılaşmayı 5 bin kişi korttan, milyonlar CBS ekranından izlemişti. Court çok da ciddiye al­madığı maçı kaybedince, birileri­nin ekmeğine yağ sürülmüştü.

Bu sonuç üzerine esmeye başlayan kadınlara dönük aşa­ğılayıcı rüzgarı dindirmek Billie Jean King’e düştü. Bobby Riggs’in teklifini başta reddeden Amerikalı kadın tenisçi, birkaç ay sonra mil­yonların gözü önünde şov yapa­caktı. 20 Eylül 1973’teki maça King’i Kleopatra gibi, eski köle kıyafeti giyinmiş dört kaslı erkek taşımış­tı. O unutulmaz maça Houston Astrodome’da şahit olan 30 bin kişi vardı. Ekranları başındaki 50 milyon insan da kadınları daha önce defalarca aşağılayan Riggs’in bir kadın karşısında perişan olma­sını izlemişti.

Bugün ‘cinsiyetler savaşı’ olarak adlandırılan ve yarım yüzyılı de­virmesine rağmen spor tarihinin unutulmazlarından biri olarak kabul edilen maçı güle oynaya 3-0 kazanan King, şöyle konuşmuştu: “Eğer yenilsem, bu sonuç kadınları 50 yıl geriye götürecekti. Yoksa benim için 55 yaşında bir erkeği yenmenin bir heyecanı yok. Tek heyecanlı tarafı tenise ilgi göstere­cek yeni insanlar.”

Daha önce erkeklerle aynı para ödüllerini kazanmak için ayakla­nan 8 kadın raketin en ünlüsü olan Billie Jean King, maçtan sonraki canlı yayında 3 ay önce kurdukları Kadınlar Tenis Birliği’nin (WTA) de reklamını yapmıştı.

WTA sayesinde tenisçi kadın­lar, birçok sporun aksine yıllardır erkeklerle eşit para kazanıyor; Grand Slam turnuvalarında aynı ödül veriliyor.

kadin_dosyasi_13
Billie Jean King, maç öncesinde rengarenk bir tahtta 4 erkek tarafından taşınırken, kendini izleyen kalabalığa el sallıyor, 20 Eylül 1973.

Devamını Oku

Son Haberler