0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

MOLDOVA CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSU SERGIU GURDUZA

Yüzölçümü küçük, ama başarı hikayesi büyük ülke

Moldova Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sergiu Gurduza, Türkiye ile Moldova arasındaki tarihî bağlantılar ve diplomatik ilişkileri anlattı. 1991’de Moldova’nın bağımsız bir devlet olmasının ardından, Gagavuzya’yla özel ilişkileri de kapsayan kültürel bağlar, Ukrayna-Rusya savaşına dair yorumları ve AB ile ortaklık süreci…

Sayın Gurduza, diplomasiye ilginiz nasıl başladı? Uluslararası diplomatik deneyimleriniz neler? İstanbulda en sevdiğiniz yerler hangileri?

Diplomasi kariyerim, 2004’te Moldova Devlet Üniversitesi’n­de Uluslararası Hukuk alanında uzmanlaşarak aldığım eğitim ile başladı. En ilginç diplomatik deneyimlerimi Meclis Başkanı ve Başbakan Danışmanı olarak gö­rev yaptığım zaman yaşadım.

Evet, şüphesiz İstanbul’u çok seviyoruz; burası farklı kültürel geçmişlerden insanların birara­da yaşadığı bir yer. Bu şehir bizi yaratıcı bir şekilde birarada yaşa­maya; iletişimin, kültürlerarası paylaşımın, işbirliğinin ve da­yanışmanın değerini ve gücünü keşfetmeye davet ediyor. Bana göre İstanbul, farklıların barış içinde birarada yaşamasının bir modeli hâline gelmiş; dünyanın dörtbir yanına dayanışma kültü­rünü yaymıştır.

İstanbul’da “en sevdiğimiz yerler” in ne olduğuna henüz karar veremedik; zira daha işin başındayız ; Mart 2023’te göreve başladık ve her gün yeni yerler keşfediyoruz.

Diplomasi-1
Moldova Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sergiu Gurduza, Mart 2023’ten beri Türkiye’de görev yapıyor.

Kasım sayısı tüm Türkiye’de bayide ve web sitemizde!

Devamını Oku

Son Haberler