Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Çanakkale’de son gerçek şehitlik de sizlere ömür

Bölgedeki birkaç orijinal kabristandan biri olan Kireçtepe Şehitliği, son yapılan “düzenleme”yle modernize edildi! Sponsor Bursa Belediyesi olduğu için, orijinal kitabede bulunmayan Bursa Jandarma Taburu da panolara eklendi.

Anafartalar ovasının kuzeyinde bulunan Kireçtepe Jandarma Şehitliği, geçen aylarda yapılan restorasyonla tarihi kimliğini tamamen yitirdi. Çanakkale muharebe alanları içerisindeki birkaç orijinal (savaş döneminden kalan) yapıdan biri olan şehitlik, “Bursa Belediyesi’nin katkılarıyla”, jandarma bölge komutanlığının danışmanlığında modern bir görünüm kazandı! 

Hikayeyi biraz baştan alalım. Önünde Albay Mustafa Kemal’in de meşhur bir fotoğrafının olduğu şehitlik, 15-16 Ağustos 1915 tarihindeki Kireçtepe muharebelerinde şehit düşen 5. Tümen askerleri için, henüz savaş sürerken yapıldı. 5. Tümen Kurmay Başkanı Binbaşı Arif Bey(AyıcıArif), ozorşartlar altında boş mermi kovanlarından basit ama çok anlamlı bir küçük anıt yaptırmış; bulunabilen kimi şehitler de anıtın hemen yanına defnedilmiş. Anıtın orjinal kitabesi de bunu doğruluyor. 

Şehitlere sadece lafta sahip çıkan bir devletimiz olduğu için, bu şehitlik zaman içerisinde bakımsızlıktan dağıldı gitti. Turistik rotalar üzerinde bulunmadığından, ancak birkaç meraklı ve tarihseverin bildiği, gittiği bu şehitlikteki anıtın mermileri de sağa sola dağıldı; anıt kısmen varlığını sürdürebildi. 

Yine zaman içinde buraya “Jandarma Şehitliği” denilmeye başlandı. Zira aynı bölgedeki destanlaşan savunmanın içinde, Gelibolu ve Bursa Seyyar Jandarma Taburları da bulunmaktaydı. Ancak bunlardan sa- dece Gelibolu Jandarma Taburu 5. Tümen bünyesinde olduğu için orijinal kitabede anılıyordu. 

Anıt değişti, Mustafa Kemal’in rütbesi indirildi Anafartalar Grup Komutanı Albay Mustafa Kemal, savaş sırasında yapılan şehitliğin önünde (solda). Yeniden yapılan şehitlikte ise, orijnal mermi kovanları gitmiş, yerine metal borular dizilmiş. Mustafa Kemal’in rütbesi de, yeni panoyu yazanlar tarafından Yarbay’a indirilmiş!

Peki anıtın “restorasyon sponsorluğu”nu üstlenen Bursa Belediyesi ne yaptı? Öncelikle anıtın ana gövdesindan arta kalan mermi kovanlarını tamamen kaldırdı ve yerine metal borulardan yapılmış bir “ucube” kondurdu. Sonra da kitabede olmayan Bursa Jandarma Taburu’nu yeni levhaya ekledi! Yani hem anıtı hem tarihi değiştirdi. 

Çanakkale’de Gelibolu ve ilk dönem ağırlıklı olarak Bursa Seyyar Jandarma Taburu olağanüstü fedakarlıklarla çarpıştılar, ağır zayiat verdiler (Bursa Jandarma Taburu 183 şehit, Gelibolu Jandarma Taburu 214 şehit). Onları anmak, anlatmak ahde vefa gereği çok yerinde şüphesiz. Ama bunu tarihi tahrif ederek yapmak hangi anlayışa sığıyor? Yani her parayı veren Belediye, kendi bölgesinin şehidini dilediği yere yazacak ve Bakanlık da buna onay verecek! 

5. Tümen Şehitliği, yapıldığı döneme mümkün olabildiğince uyacak şekilde yeniden projelendirilmeli. Eski yazı orijinal kitabedeki birliklerin isimleri, günümüz Türkçesiyle eksiksiz yazılmalı. 5. Tümen şehitleri (topçu, istihkam ve piyade alaylarına bağlı taburların verdiği şehitler: 1. Alay, 19. Alay, 39. Alay ve 127. Alay şehitleri) yani o şehitlikte gerçekte yatan şehitler anılmalı. Bursa Jandarma Taburu’nu anmak için başka bir yöntem seçilmeli. 

Ve belki de en önemlisi, Ağustos 1915 döneminde Anafartalar Grup Komutanı olan Mustafa Kemal’in yeni kondurulan panoda “Yarbay” yazılmış rütbesi, “Albay” olarak düzeltilmeli. 

TARİHE KALANLAR

KKTC’de yeni dönem

26 Nisan’da yapılan Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde, bağımsız aday MustafaAkıncı KKTC’nin dördüncü cumhurbaşkanı oldu.

Nepal’de trajedi

Nepal’de 27 Nisan ‘da meydana gelen7.8şiddetindeki depremde 9 bin kişi öldü.

Ustanın vedası

Ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Zeki Alasya’yı, 8 Mayıs’ta kaybettik. Metin Akpınar’la birlikte unutulmaz oyun ve filmlere imza atan Alasya, mizah tarihinde silinmez bir iz bıraktı.

Kenan Evren öldü

12 Eylül 1980 Darbesi’nin mimarı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren,9 Mayıs günü 98 yaşında öldü.

Blues’un ‘kralı’ydı

Üç büyük blues sanatçısından biri olan B.B. King lakaplı Riley. B. King, 14 Mayıs 2015 tarihinde 89 yaşında hayatını kaybetti.

Palmyra’nın düşüşü

UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan Palmyra antik kenti 22 Mayıs’ta IŞİD’in eline geçti.

Mursi’ye idam cezası

16 Mayıs günü, eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi idam cezasına çarptırıldı.

Eşcinsel evliliğe onay

23 Mayıs’ta halkın yüzde 62’sinin evet oyu verdiği referandumla, İrlanda eşcinsel evliliği kabul etti.

Matematik dehası

Dünyaca ünlü matematikçi John Nash ve eşi, 23 Mayıs’ta New Jersey’deki trafik kazasında öldü.

+ yazıları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamını Oku

Son Haberler