Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Uzay western’inde bir ‘Solo’ kovboy

25 Mayıs’ta vizyona girecek olan “Solo: Bir Star Wars Hikayesi”, Star Wars evreninin en sevilen karakterlerinden biri olan Han Solo’nun gençliğini anlatıyor. Uzay western’i türündeki film, serinin Rogue One’dan sonraki ikinci yan filmi.

Geçen yılın Ocak ayında çekimlerine başlanan film, yönetmen değişikliğiyle sekteye uğrasa da 10 ayda tamamlandı. Filmin çıkış tarihi içinse Harrison Ford’un ilk defa Han Solo karakterini canlandırdığı Star Wars orijinal serisinin ilk filmi olan “Bölüm 4: Yeni Bir Umut”un 41. yıldönümü olan 25 Mayıs seçildi. Toplamda 54,5 milyon dolara mal olan film için İngiltere, İtalya ve İspanya’nın Kanarya Adaları’nda çekimler yapıldı. Film, altı filmlik orijinal serinin üstüne geçen yıllarda çekilen iki film ve yan film “Rogue One”dan sonra 10. Star Wars filmi olma özelliğini taşıyor.

George Lucas, Star Wars için her zaman “Anakin Skywalker’ın hikayesi” demiştir. Daha da ileri gidip seriyi Skywalker ailesini konu alan bir uzay operası olarak tanımlar. Efsanevi serinin yaratıcısı böyle dese de “en sevilen karakterler kimlerdir” diye sorulduğunda Anakin / Vader ve Luke ile kafa kafaya yarışacak, belki de onları “sollayabilecek” başka bir kahramanı vardır Star Wars destanının: Han Solo.

Uzak galakside geçen tüm zamanların en sevilen bilimkurgu öyküsü en büyük gücünü anlattığı sihirli hikâyeye inanmasından alır. Bütün evreni ve canlıları sarmalayan “güç”ten ve bu “güç”ten faydalanarak galaksideki düzeni sağlayan jedi şövalyelerinden bahseden bu çocuksu masal, seyirciye sanki bir Yunan mitolojisiymiş gibi ciddiyetle aktarılır. İşte Han Solo o ciddiyeti kıran karakterdir; Star Wars’un antitezidir. “Güç”ten bahsederler, Solo “Bütün galaksiyi dolaştım, öyle bir şey görmedim” der. Leia cesur olurlarsa ölüm yıldızını patlatarak imparatoru yenebileceklerini söyler, “Bu cesaret değil, daha çok intihar” der ve parasını alıp kaçar. Luke, aşktan bahseder; Han “Prenses galiba benden hoşlanıyor” diyerek Luke’u sinirlendirir.

Solo: Bir Star Wars Hikayesi
Yönetmen: Ron Howard
Oyuncular: Alden Ehrenreich, Joonas
Suotamo, Emilia Clarke
25 Mayıs’tan itibaren

Peki Han neden bu kadar sevildi? 1977’deki “A New Hope”un sonunda Vader’a çelme taktığı için mi? Bölüm 6’da yanlışlıkla Boba Fett’i Sarlacc çukuruna attığı için mi? Hayır. Han Solo, Anakin’le birlikte Star Wars’ta değişen ve gelişen tek karakterdir. Luke, Leia, hepsi doğuştan idealist devrimciler iken Han öyle olmadığı halde değişir, gelişir, hepsinden daha sağlam bir idealiste, hepsinden daha büyük bir aşığa, daha sıkı bir dosta dönüşür. Luke veya Anakin galaksiye dengeyi getiren jedi ise, insan ruhuna dengeyi getiren kahraman Han Solo’dur.

Soyadı üstünde, Solo’dur o; uzayın yalnız kovboyudur. Bunu J. J. Abrams çok iyi anlamış, Bölüm 7’de onu Leia ile renkli bir aile hayatının içinde gösterebilecekken gerçekten ait olduğu yere, dipsiz uzayın köhne bir uzay gemisine koymuştu. Bölüm 7, “The Force Awakens” her ne kadar Star Wars hayranlarından negatif puan almış olsa da film Han Solo’nun karakter arkını doğru aktarmış ve nihayete erdirirken de hakkını vermişti. Yalnız ruhlu Solo kötü bir baba olmuş, oğlunun karanlık tarafa geçmesine mani olamamıştır ve sonunda onu kurtarmak için kendini feda etmiştir.

Harrison Ford’dan Alden Ehrenreich’a

Aslına bakacak olursanız Harrison Ford da Star Wars setinin Han Solo’sudur. Set marangozu iken Lucas’ın ikinci uzun metrajı “American Graffiti”deki rolüyle kendisini Hollywood’un aranan oyuncuları arasında bulan Ford, hovardalıklarıyla meşhurdur. Bu hovardalıkları işe yaramış, beşinci filmdeki meşhur “I know” (Biliyorum) repliki gibi birçok klasik, Ford’un doğaçlamalarıyla ortaya çıkmıştır. Yine de Ford, Star Wars filmlerini set sırasında aşk yaşadığı Carrie Fisher veya yakın dostu Mark Hamill kadar sahiplenmemiştir. Hatta Lucas’tan Han Solo’yu öldürmesini istemiştir. Bu isteği yıllar sonra Bölüm 7 ile gerçekleşecektir. Tabii bu ölüm galakside derin bir sessizliğe sebep olmuştur. Çünkü çok sevilen bir karakter hiçliğe karışmıştır ve bir jedi şövalyesi olmadığı için “force ghost” (hayalet güç) olarak bile tekrar görünmesi artık mümkün değildir!

Disney LucasFilm’i satın alır almaz Han Solo’nun gençliğini anlatacak proje için kolları sıvadı. Senaryo, “Empire Strikes Back” ve “Force Awakens”ın senaryosunda imzası olan Lawrence Kasdan ve oğlu Jonathan Kasdan’a emanet edildi. Solo’nun gençliği için 2.500 oyuncu tarandı, bazıları denendi; bir ara rol “Whiplash”te dikkati çeken Miles Tenner’a gider gibi oldu ama, sonunda Han Solo rolü Alden Ehrenreich’a verildi.

Woody Allen filmi “Mavi Yasemin” ve Coen Kardeşler filmi “Hail, Caesar!”daki performansıyla dikkati çeken 29 yaşındaki Amerikalı oyuncuya Solo’nun meşhur yeleği teslim edildikten sonra yönetmenler seçildi. Lego Movie ile ses getiren Phil Lord ve Christopher Miller ikilisinde karar kılındı. İkili Pinewood Stüdyoları’nda film için çekimler gerçekleştirdiler, fakat Disney bu çekimlerden hiç memnun kalmadı. Filmi komediye dönüştüren ikili, dört buçuk ay sonra kovuldu.

Yeni yönetmen için gözler Ron Howard’a döndü. Howard, Lucas’ın yakın arkadaşıydı; hatta Lucas 2000’lerin başında ondan “Phantom Menace”ı yönetmesini istemişti. Howard kabul etti ve çekimler neredeyse sıfırdan başladı. Fakat sorunlar bitmemişti. Başdüşmanı canlandıran Michael Kenneth Williams’ın başka bir filme sözü olduğundan çekimlerde daha fazla kalamadı. Yerine Paul Bettany geldi.

Sıkı dostlar perdeye dönüyor Star Wars serisinin efsaneleşen uzay korsanı Han Solo ve sadık dostu Chewbacca, uzay gemileri “Millenium Falcon”un kokpitinde bir başka hiperuzay seyahatindeler.

Eski dostlar

Filmde tek tanıdık sima Han Solo değil. Solo’yla birlikte tabii ekürisi Chewbacca’nın da gençliğini izleyeceğiz. “Yürüyen halı”yı bu defa Peter Mayhew değil, Finlandiyalı aktör ve basketbol oyuncusu Joonas Viljami Suotamo canlandıracak. Bununla birlikte en çok merak edilen karakter Lando Calrissian. Bu rolde Donald Glover’ı izleyeceğiz ve büyük ihtimalle filmin bir bölümünde Han Solo’nun Lando’dan Millenium Falcon’u nasıl aldığını öğreneceğiz.

Son Star Wars filmlerinden alışık olduğumuz üzere filmin güçlü kadın kahramanı Qi’ra rolünde ise “Game of Thrones”un ejderha terbiyecisi Emilia Clarke var. Filmde Han’ın mentorü Tobias Beckett rolünde ise Woody Harrelson’ı göreceğiz. Tabii bunların yanısıra henüz açıklanmayan, sürpriz olarak saklanan karakterler perdede görünecek. Çeşitli duyumlara göre tıpkı Rogue One’da olduğu gibi Darth Vader da filmde arzı endam edecek. Asıl merak edilenler ise Boba Fett ve Greedo. “A New Hope”ta Han Solo ve Greedo’nun husumetinin geçmişe dayandığı hissettiriliyordu. Boba Fett ise özlenen bir diğer kahraman.

Eski dostlar diyerek sadece Chewbacca, Lando ve Solo kastedilemez. Bu karakterler bütün Star Wars hayranlarının eski dostları. Şüphesiz onları bu yan filmlerde genç halleriyle izlemek bambaşka bir heyecan. “The Last Jedi”daki bazı uçuk senaryo tercihleri, sevenlerini Star Wars’tan soğutmuştu. Fakat izleyici Kasdan’ların senaryosunu yazdığı, Ron Howard’ın çektiği bu filmin tıpkı “Rogue One” gibi Star Wars aşklarını yenileyeceğinden umutlu. Han Solo “güç”e inanmaz ama yine de güç Solo’yla olsun! Çünkü Star Wars onsuz olmaz.

+ yazıları

Devamını Oku

Son Haberler