Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

MUSTAFA KEMAL VE İSMAİL HAKKI (KAVALALI)

Cumhuriyet öncesi başlayan ve hiç eskimeyen bir dostluk

İsmail Hakkı Bey, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın “evladım” diye hitap ettiği bir kişidir. Atatürk’le yakın dostluğunu ölümüne kadar sürdürmüş, sofrasının müdavimlerinden olmuştur. Eşinin adı da Zübeyde olan İsmail Hakkı Kavalalı, aynı zamanda Mustafa Kemal’in Sofya’daki askerTataşeliği sırasında ona Yeniçeri kostümünü getirten kişidir.

Gazeteci-yazar Hasan Pulur, yıllar önce Atatürk’ün okul arkadaşları hakkında şöyle yazar: “Mustafa Kemal’in SelanikAskeri Rüştiyesi’nden beri hayat boyunca arkadaşlıkları devam eden birkaç kişi vardır: Salih (Bozok), Nuri (Conker), Fuat (Bulca), İsmail Hakkı (Kavalalı) sayılabilir”.

Bu kişilerden İsmail Hakkı Kavalalı, Atatürk’ün Selanik Askeri Rüştiyesi’nden arkadaşıdır; okuldan mezun olduktan sonra askerlikten ayrılmış, tütün tüccarlığı yani ticaretle uğraşmıştır. İsmail Hakkı Bey, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın “evladım” diye hitap ettiği bir kişidir. Atatürk’le yakın dostluğunu ölümüne kadar sürdürmüş, Ata’nın sofrasının müdavimlerinden biri olmuştur.

Sahaftan_1

Ekim sayısı tüm Türkiye’de bayide ve web sitemizde!

+ yazıları

Devamını Oku

Son Haberler