0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

DENİZLERİN EFENDİSİ

Her ne kadar Çaka Bey, Turgut Reis, Barbaros Hayreddin gibi efsanevi denizcilerin torunları olsak da, sonrasında “deryaların efendileri” olmakla nam salan bir ulusun çocukları değiliz. Değildik! Onun 1952’de, Ling isimli 11 metrelik bir yelkenliyle İngiltere’den Karayipler’e yaptığı Atlantik aşırı ilk açık deniz yolculuğunu gazetelerden öğrendiğimizde, üç tarafı denizlerle çevrili memleketin “karacı evlatları” olarak duyduğumuz gurur bundandır. 1965’de Kısmet’le çıktığı dünya turunu eşi Oda ve onlara Kanarya Adaları’nda katılan kedileri Miço ile üç yıl sonra tamamlayıp en büyük hayalini gerçekleştirdiğinde, yine bu sebeple kendi hayalimiz gerçekleşmişçesine sevindik. Ardında bıraktığı binlerce deniz mili, gazete tefrikaları ve kitaplarıyla içimizdeki denizciyi uyandırdığı için, Sadun Boro’ya ne kadar teşekkür etsek azdır.

En büyük hayallerini dümeninde gerçekleştirdiği Kısmet, şimdi Rahmi Koç Müzesi’nin denizcilik koleksiyonunun en kıymetli parçalarından biri.

1968 yılında Boro çiftinin dünya seyahatlerini tamamlayıp ülkeye dönüşlerinden sonra, Hürriyet gazetesinin yayımladığı hatıra kartpostalları albümü.

Adriyatik Denizi’ndeki Hırvatistan’a bağlı Korcula adasında ünlü seyyah Marco Polo’nun 1524’te doğduğu evde, 20 Temmuz 2002.

Sadun ve Oda Boro, deniz üstünde olmadıkları nadir zamanlardan birinde, evlerinin salonunda.

Sadun Boro ve İstanbul’da tanışıp evlendiği Alman Lisesi öğretmeni Oda, planladıkları dünya seyahatinin zorluklarına alışmak için 1964’te Kısmet denize indilir indirilmez teknede yaşamaya başlamışlardı.

Boro’ların dünya seyahati anısına Hürriyet gazetesinin hazırlayıp okurlarına verdiği hatıra kartpostalları albümünün imza sayfası.

Çiftin 2 Ağustos 1965–15 Haziran 1968 tarihleri arasında gerçekleştirdikleri dünya seyahatinin güzergâhı. İstanbul- Cebelitarık-Kanarya Adaları-Barbados-Karayip Adaları- Panama Kanalı-Galapagos Adaları-Markiz Adaları-Tuamotu Adaları-Tahiti ve Rüzgâraltı Adaları-Tonga Adaları-Fiji Adaları- Yeni Hebrid Adaları-Yeni Gine Adası-Torres Boğazı-Timor Adası-Endonezya-Singapur-Bengal Koyu-Seylan Adası-Arap Denizi-Kızıldeniz-İsrail ve İstanbul idi.

Kısmet’le çıktıkları İyon Denizi ve Güney Ege seyahatinde baba-kız akşam vardiyasında, Ağustos 1991.

Rotasını Türkiye’nin Akdeniz kıyılarına çevirdiği yolculukta, İskenderun Deniz Üssü Komutanı Tuğamiral Mustafa Akgün’ün Kısmet’i ziyaret ediyor, 7 Haziran 1990.

Hırvatistan’da, Şibenik yakınlarındaki Skradin Milli Parkı’nda, Ağustos 2002.

Sinop Akliman’da tanıştıkları resim hocası ve hediyelik ahşap tekne modelleri üreticisi İsmet Ülgen, eşi ve çocuklarıyla birlikte Kısmet’te Boro’ları ziyaret ediyor, Temmuz 1989.

2 yıl 10 ay süren dünya seyahatlerinde Karayipler’de tanıştıkları Amerikalı bir denizci Boro’lara hiç kara yüzü görmemiş bir kedi yavrusu hediye etti. Artık bir Miço’ları vardı.

Yıllarca niyetlenip ancak 2002 yazında 74 yaşındayken gerçekleştirmeye fırsat bulduğu Adriyatik gezisinde, seyir sırasında gözleri ufuk çizgisinde.

Karadeniz gezisi sırasında Kısmet’i ziyaret eden Göreleli meraklılar, 26 Temmuz 1989.

Bir sonbahar günü; boyu 10.5, genişliği 3.3, su çekimi 1.6 metre olan Norveç tipi Daublender’i sevgili Kısmet’inin önünde, Gökova kıyılarında.

Boro çifti Karadeniz seyahatlerinin Samsun ayağında Sahil Güvenlik Komutan, Albay Erol Kalkan, Yelken Kulübü’nün kurucularından Hilmi Gürler ve küçük denizcilerle, 1989.

Navarin Kalesi önünde şehit Osmanlı denizcilerini Türk bayrağıyla selamlıyor, 1991

Dünya seyahatinde korkunç bir ters akıntıyla mücadele ederek ulaştıkları Bali’de çocuklarla beraber, Ağustos 1967

Usta denizci Sadun Boro, kendisinden 27 yıl sonra dünya turuna çıkan Osman Atasoy’la, 2008’deki Antarktika seferi öncesi Marmaris’te.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamını Oku

Son Haberler