0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Zeki Müren’den ilk defa

Türk müziğinin en büyük yorumcularından Zeki Müren’in çoğu ilk kez yayınlanan 32 eseri, “Bir Zamanlar” albümüyle piyasaya çıkıyor. 6 Aralık’ta, sanatçının 88. doğumgününde dinleyicilerle buluşacak. Nilüfer Saltık’ın 10 yıllık çalışmasının ürünü olan albüm, Doğan Hızlan tarafından hazırlandı.

Romancı Yılmaz Karakoyunlu, “Her güftede, her bestede çağlardı sesi / Her nağmede gök kubbeyi dağlardı sesi / Emsalini ilham edecek benzeri yok / Âlemleri ahretlere bağlardı sesi” diyordu Zeki Müren için. Onun “çağlayan sesi”yle yorumladığı çoğu ilk kez yayımlanan 32 eseri, Z Müzik etiketiyle “Bir Zamanlar” albümünde toplandı. 6 Aralık 1931’de doğan sanatçının 88. doğumgününe bir armağan niteliği taşıyan ve Nilüfer Saltık’ın 10 yıllık çalışmasının ürünü olan albüm, kültür-sanat gazeteciliğinin duayeni Doğan Hızlan tarafından yayına hazırlandı. 

Hızlan, CD ve LP formatlarında yayınlanan ikili albümün sunuş yazısında Zeki Müren’le ilgili kişisel anılarından da bahsediyor. Örneğin Antalya’da aynı motelde kaldıkları bir dönem akşam çaylarını birlikte içerlerken her günbatımında aynı şarkıyı mırıldanırmış: “Bir dost bulamadım gün akşam oldu”. 

3 bin eserlik repertuvar Zeki Müren sahneye çıkmadan önce dinleyicilerin farklı müzik zevklerini de hesaba katarak 3 bin eserlik repertuvarından seçim yapıyor ve parçaların sıralamasına özel bir dikkat gösteriyordu.

Zeki Müren’in mirasını bıraktığı Türk Eğitim Vakfı, Mehmetçik Vakfı ve Müzikotek’in izniyle yayımlanan eserleri seçilirken, onun özellikle gazino repertuvarlarını belirlerken gösterdiği ihtimam dikkate alınmış. Sahnedeyken, çeşitli müzik zevklerinden kişilere kendisini dinletebilmek için repertuvarının sıralamasına özel bir dikkat gösteren Müren; genellikle klasik parçalarla başlar, yürük semaîlerle devam eder, Dede Efendi ve Zaharya Efendi’den sonra kronolojik sırayla şarkı türünden seçtiklerini okurmuş. Son olarak yaşayan besteciler ve mutlaka bir türküyle kapanışı yaparmış. Repertuvarında 3 bine yakın parça bulunan Müren’in albüm için seçilen parçalarında da bu yaklaşım devam ettirilmiş. 

Cemal Süreya’nın deyimiyle “Son 40 yılın sadece en ilginç değil, aynı zamanda en büyük sanatçısı” Zeki Müren’in mirasını anlamak için kritik önem taşıyan bu seçki, aynı zamanda bir kısmı unutulan, bir kısmı halen popülerliğini koruyan parçalarıyla Türk müziğinin tarihini de yansıtıyor. Albüm LP formatında sadece 1.000 adet numaralı olarak üretildi.

Devamını Oku

Son Haberler

#tarih dergi ön izleme