Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

PETER JACKSON DEDESİNİN İZİNDE

Yüzüklerin Efendisi Çanakkale’de

GÖKHAN TARKAN KARAMAN

Dünya tarihini değiştiren Çanakkale muharebelerinin 100. yılı yaklaşırken, günümüzün birbirinden önemli sinemacıları, yönetmenleri çeşitli projeler için tarihî savaş alanlarını ziyaret etmeye devam ediyor. ‘Yüzüklerin Efendisi’nden sonra ü.lemenin başlangıç hikayesi ‘Hobbit’ filmini yapan Peter Jackson da geçenlerde Çanakkale’deydi. Ünlü sinemacının Çanakkale Savaşı ile ilgili nasıl bir proje tasarladığı tam olarak belli değil. Ancak kendisinin bu hadiseye olan ilgisi sadece profesyonel anlamda değil; Jackson’ın dedesi Çanakkale’de savaşmış bir İngiliz askeri: William Jackson.

Yüzüklerin Efendisi Çanakkale'de
Peter Jackson, Kocaçimentepe üzerindeki bakı terasından dedesinin (üstte) savaştığı araziyi inceliyor. Arka planda Conkbayırı.

Yönetmenin babasının Yeni Zelanda’ya göç etme nedeni de, dede Jackson’ın Çanakkale muharebeleri sırasında Yeni Zelandalılarla birlikte savaşmış ve onların unutulmaz dostluğunu aileye aktarmış olması. Dede Jackson, İngiliz South Wales Borderers’la (Güney Galler Hudut Taburu) 25 Nisan’da S Beach’e (Eski Hisarlık Burnu- Bugünkü Çanakkale Şehitler Abidesi’nin hemen önü) çıkanlardan. Daha sonra Conkbayırı’nın yaklaşık 250 metre güneybatısındaki Apex (Şahinsırtı’nın alt zirvesi) siperlerinde savaşmış.

Yüzüklerin Efendisi Çanakkale'de

Peter Jackson muharebe alanlarında dedesinin savaştığı noktaları neredeyse birebir tespit edebilecek bir dokümantasyona ve bilgiye sahip. Savaştan eve sağ dönen dedenin izini süren Jackson, planladığı projeler üzerine şu anda konuşmak istemiyor. Çeşitli gazetelerde çıkan “ünlü yönetmen şu Türk oyuncuyu beğendi” veya “Türkiye’de kast çalışması yapacak” haberlerine de gülüyor ve ekliyor: “Proje netleşince #tarih dergisine anlatacağım.”

+ yazıları

Devamını Oku

Son Haberler