Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

AHŞAP SÜTUNLU ANIT CAMİLER UNESCO LİSTESİNDE

Erken İslâmiyet devrinden günümüze ulaşan şaheserler

Türkiye coğrafyasında bulunan ve UNESCO tarafından “Dünya Miras Alanı” kabul edilen 19 maddelik listeye, geçen ay 2 başlık daha eklendi. Gordion’un yanısıra listeye giren ve 12. – 13. yüzyıllara tarihlenen 5 ahşap cami, sadece Türkiye coğrafyasında değil, dünyadaki çok nadir yapılar arasında. Erken İslâmiyet döneminin yaşayan son tanıkları.

Geçen ay Suudi Arabis­tan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen 45. UNESCO Dünya Miras Komitesi toplan­tısında alınan kararla, Türki­ye’den iki başvuru daha Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi. Friglerin başkenti Gordion ile “Anadolu’nun Ortaçağ Dönemi Ahşap Hipostil Camileri.” Bu iki yeni alanla birlikte Türkiye’deki dünya miras alanlarının sayısı 21 oldu (Bu zor süreçte Kültür Bakanlığı’nın, yerel yönetim­lerin, alan yönetiminin ve tüm taraflardan çok sayıda uzmanın emekleri unutulmamalıdır).

“Anadolu’nun Ortaçağ Dö­nemi Ahşap Hipostil Camileri” başlıklı dünya miras alanı, her biri ayrı bir yerleşim yerin­de bulunan 5 yapıyı kapsıyor. Bunların hemen hepsinde, inşa tarihleri tartışmalıdır; ancak genel kabullere göre şu şekilde bir tarih sırasına sokulabilirler:

• Afyon, Ulu Camii (1272-1277)

• Eskişehir, Sivrihisar Ulu Camii (1274-1275)

• Ankara, Ahi Şerafeddin (Ars­lanhane) Camii (1289-1290)

• Konya, Beyşehir Eşrefoğlu Camii (1296-1299)

• Kastamonu, Kasaba Köyü Mahmud Bey Camii (1366-1367)

Bu son gelişmeyle birlikte, Türkiye’de ilk defa farklı illerde birbirleriyle bağlantılı bir grup kültür varlığı “seri kültür varlığı” olarak değerlendirilmiş oluyor.

AhsapCamiler-Esrefoglu-1
Konya, Beyşehir Eşrefoğlu Camii (1296-1299).

Kasım sayısı tüm Türkiye’de bayide ve web sitemizde!

+ yazıları

Devamını Oku

Son Haberler