0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Federer: Kortta büyük kort dışında daha da büyük

Yakın tarihin en başarılı, unutulmaz tenisçilerinden Roger Federer, son 20 yıldır muhtaç çocuklara yaptığı yardımlarla biliniyor. Şu ana kadar 2 milyon civarında çocuğun eğitimine katkıda bulunan Federer Vakfı, 52 milyon USD’lik destekle spor alanında pek de görülmeyen bir sosyal sorumluluk projesine imza attı.

Teklerde 20’si Grand Slam’lerde olmak üzere 103 şampiyonluk; biri altın olmak üzere iki olimpiyat madalyası, omuzunda taşıdığı “310 hafta boyunca dünyanın 1 numarası” unvanı… Tarihin en iyi tenisçilerinden Roger Federer kortlara muhteşem bir şekilde veda etti. İspanyol Nadal’la birlikte oynadıkları çiftler maçından sonra bera­ber ağlamaları, şüphesiz spor tarihine geçti.

41 yaşındaki İsviçreli spor efsanesinin bazı rekorları bir bir kırılsa da o asla unutulma­yacak. Neden mi? Yeryüzünün dörtbir köşesinde doğal fe­laketlerden etkilenen insan­lar için yardım toplayan, açı­karttırmalarda raketini satan “Majesteleri” lakaplı sporcu, 2006’dan beri UNICEF (Bir­leşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) İyiniyet Elçisi…

Yıllar önceydi. Bir avuç şanslı Güney Afrikalı çocuk, kahramanlarıyla buluşmak için sabırsızlanıyordu; saatler bir türlü geçmiyordu. Fakirliğin kol gezdiği mahallelerdeki bu öğrenciler için o eğitim progra­mı iki öğün yemek, kılık-kıya­fetten çok daha fazlası demek­ti; onlar için gelecekti… Derken kapı açılıyor, bekledikleri kişi sıcacık bir gülümsemeyle sı­nıfa giriyordu. Çocuklar nutku tutulmuş bir şekilde ona bakı­yorlardı. O bir kağıdı kapıyor, adını soyadını üstüne yazıyor­du: Roger Federer!

Annesinin doğduğu Güney Afrika hep ilgisini çekmişti. Güney Afrika’da çocuklar ya­rarına yapılan projelere destek olmak amacıyla 2003’te kuru­lan Roger Federer Vakfı son­radan sınırları aştı; Botsvana, Zambiya, Malavi, Namibya ve Zimbabve’de faaliyet gösterme­ye başladı. 7 binden fazla okula 52 milyon Dolarlık destekle sa­yısız hayata dokunuldu. Vakıf bugüne kadar 2 milyon çocu­ğun eğitimine katkıda bulundu. Kortların gördüğü en zarif sporcuyu sadece tenisseverler değil, hayata tutunan yüzbin­ler de asla unutmayacak. Bu “öteki” çocukların gönlüne taht kurmak belki de “Tenisin Ma­jesteleri” olarak anılmaktan bi­le kıymetli.

Roger Federer, 2003’te kendi ismini taşıyan bir vakıf kurmuş; önce Güney Afrika’da, sonra Afrika kıtasının diğer ülkelerinde 1.5 milyon çocuğun hayatına dokunmuştu. 2010’da Etiyopya’da…
+ yazıları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamını Oku

Son Haberler