Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

HAMBURG AYAKLANMASI VE BİRAHANE DARBESİ - 100. YIL

Komünistlerin yenilgisi ve Hitler’in ilk iktidar provası

1. Dünya Savaşı’nın yıkıntıları arasındaki Almanya, Rus Devrimi’nin dünyaya açılacağı kapı olarak görülüyordu. Ancak komünistlerin yanı sıra, Alman ulusunun yeniden inşaına talip olan başka bir grup daha yükseliyordu: Naziler. 1923’ün Ekim ayı bir devrim girişimine, Kasım ayı ise Hitler’in başarısız Birahane Darbesi’ne sahne olacaktı.

Jean Jaurès’in (1859-1914) Fransız Devrimi’ni Avrupa devriminin başlangıcı olarak görmesi gibi; Lenin de Petrog­rad’a vardığı andan itibaren Rus Devrimi’ni dünya devriminin başlangıcı olarak selamlamıştı. Tabii o günlerde “dünya”dan kas­tedilen esas olarak Almanya’ydı.

Savaş öncesinde en güçlü sos­yal demokrat parti ve sendikalar Almanya’da kurulmuştu. Spar­taküs Ayaklanması’nda (1919 başı) ilk deneme başarısızlığa uğramış olsa da devrim beklen­tisi 1923’e kadar devam edecekti. Ancak Alman imparatorunun Kasım 1918’de devrilmesiyle başlayan devrimci sürecin doruk noktası “Alman Ekimi” ciddi bir şekilde başarısız olmuştu.

O güne kadarki hazırlıklar, Rusya’daki Ekim Devrimi’nden alınan derslerin tekrarı gibiydi. Çok daha gelişkin bir işçi sınıfına sahip Almanya’nın, Rus Devri­mi’ni tecritten kurtaracağına inanılıyordu. Bu bakımdan Al­manya’daki bir devrim Almanla­ra bırakılamayacak kadar hayati görülüyor ve Sovyetler tarafın­dan merkezden yürütülüyordu.

Komünist Enternasyonal Başkanı Grigori Zinovyev, “Al­man Devrimi’nin problemleri”ne ayrılan 8 makalelik bir dizi hazır­lamıştı. Bunların 6’sı, Komünist Parti Merkez Komitesi’nin resmî yayın organı Pravda’da yayım­lanmıştı. Ancak Alman Komü­nist Partisi (KPD) yöneticilerinin ayaklanma kararını geri çekme­siyle bu yazılar havada kalmış­tı. Geri çekilme kararından zamanında haberdar olmayan Hamburg şehri, trajik bir ayak­lanmanın merkezi olacaktı.

Masis-SiyasiTarih-2
Ekim 1923’te Moskova’dan yönlendirilen “Alman Ekimi” planı son dakikada iptal edilmiş, ancak geri çekilme kararı Hamburg’a ulaşmamıştı. Şehir trajik bir ayaklanmanın merkezi olacaktı.

Kasım sayısı tüm Türkiye’de bayide ve web sitemizde!

+ yazıları

Devamını Oku

Son Haberler