0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Ömür boyu satranççı

70’inden sonra bile büyük turnuvalarda başa güreşebilen bir satranç ustasıydı. Soğuk Savaş yıllarından günümüze dek parlak kariyeriyle satranç tarihine geçti.

Dünya satranç şampi­yonluğu unvan maç­ları arasından bazıla­rının hafızalarda özel bir yeri vardır. Capablanca-Alekhine, Spaski-Fischer, Karpov-Korç­noy, Karpov-Kasparov en çok hatırlanacak ikililer. 1972’de­ki Fischer-Spaski maçı, Soğuk Savaş dönemine rastladığından ABD-SSCB mücadelesini de yansıtmıştı. Daha bunun etkisi yok olmadan bu kez 1978’deki Karpov-Korçnoy maçı günde­me oturdu. Batı’ya iltica eden satranççının eski rejimine kar­şı mücadelesi! İşte Korçnoy’u Korçnoy yapan ilk husus budur. Çok uzun süren kariyeri ise di­ğer önemli noktayı işaret eder: 80 yaşında Cebelitarık Open turnuvasında ilk sıralarda mü­cadele edebilen bir büyük usta!

Viktor Lvoviç Korçnoy 1931’de Leningrad’da doğdu. Le­ningrad Kuşatması (1941-1944) sürerken vefat eden anneanne­sini evin erkeği olarak gazete kağıtlarına sarıp defnetmekse küçük Viktor’a kalmıştı. Bel­ki de mücadeleci karakterinin kaynağı o yıllarda saklıdır.

Savaş sonrası satrançta hız­la ilerleyen Korçnoy’un dünya şampiyonluğu mücadelesi 1962 Adaylar Turnuvası’yla başladı. Fischer, Petrosyan, Keres, Gel­ler gibi ustalar karşısında ba­şarılı olamadı. 1968’deki aday maçlarında, finalde vatandaşı Spaski’ye takıldı. 1971’de bu kez Geller’i geçerken ikinci etapta Petrosyan’a takıldı. Korçnoy bu noktadan itibaren kendi devri­nin oyuncularının önüne geçti ama, 1974’de bu kez Aday Maç­larının finalinde 1951 doğumlu Karpov’a kaybetti.

Fischer’in unvanını ortaya koyup koymayacağı belli değil­ken, Amerikalı şampiyonla bir tek kendisinin mücadele ede­bileceğini iddia ettiği röportajı, Petrosyan’la yaşadığı hadise­ler Sovyet Spor Komitesi’nin şimşeklerini üzerine çekti ve 1976’daki Amsterdam Turnu­vası sırasında Korçnoy, Hol­landa’ya iltica etti. Sonrasında İsviçre’ye yerleşti ve bu ülkenin vatandaşlığını alıp, İsviçre’yi temsil etmeye başladı.

1978’de dünya şampiyonlu­ğu unvan maçında Karpov’un karşısına çıkan ama, 16.5-15.5(6-5) kaybeden Korçnoy, kariyeri boyunca dünya şam­piyonluğu unvanını hiç kaza­namadı ama, 50 uluslararası turnuva birinciliği ve veteran­lar şampiyonlukları ile tesel­li buldu. İleri yaşlarında bile büyük uluslararası turnuvalar kazanabilen, torunu yaşında ve kendisinden daha kuvvetli bü­yük ustaların varlığında başa güreşebilen başka bir satranç­çıyı tarih yazmıyor.

Fischer’in satranç tahtasın­daki karelerin toplamı olan yaş­ta, 64 yaşındaki vefatı gibi; “Zlo­dey” (kötü kalpli) ve “Korkunç Viktor” lakaplı Korçnoy’un da 06.06.2016’da ölmesi “sembo­lik” bulundu.

Devamını Oku

Son Haberler

#tarih dergi ön izleme