0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

SATRANÇTA YENİ DÜNYA ŞAMPİYONU

Rus vezir Nepo devrildi Çinli ejder Liren başa geçti

Nisan ayında yapılan unvan maçında rakibi Yan Nepomniyaşçi’yi (Nepo) yenen Ding Liren dünya satranç şampiyonu oldu. Satrançta son yıllarda büyük aşama gösteren Çin’in temsilcisi Liren, hızlı tempoda oynanan son bölümde rakibine 2.5-1.5 üstünlük sağladı ve ilk Çinli dünya şampiyonu oldu. Satranç tarihindeki tartışmalı unvan maçları ve analiz…

Satrançta 17. dünya şam­piyonunu belirleyecek olan unvan maçı, 9-30 Nisan arasında Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapıldı. Yan Nepomniyaşçi (Nepo) ile Ding Liren’i karşı karşıya getiren maç, 14 partiden oluşmaktaydı. Maçın bu 14 oyununda eşitlik bozulmadı (kazançlara 1, beraberliklere ½ puan); skor 7-7 olunca devreye daha hızlı tempoda oynanacak oyunlar girdi. Bu bölümde rakibi­ne 2.5-1.5 üstünlük sağlayan Ding yeni dünya şampiyonu oldu ve 1 Mayıs’taki kapanış töreninde taç giydi.

Maç öncesi FIDE reyting listesinde ağır partide Nepo 2795 ile 2. sıradayken, Ding 2788 ile 3. sıradaydı. Maçın sonucunu belir­leyen rapid bölümün dünya klas­manında Ding 2829 ile 2. sırada, Nepo’ysa 2761 ile 7. sıradaydı. Tarafların yıldırım reytingleriyse birbirlerine çok yakındı: Pasif lis­tede olmasına rağmen Ding 2787, 11. sıradaki Nepo’ysa 2781.

Rus Vezir Nepo Devrildi
Rusya temsilcisi Yan Nepomniyaşçi’yi (Nepo) mağlup eden Çinli Ding Liren, rapid partiler sonucu dünya şampiyonu unvanını elde etti.

#tarih’in Haziran 2023 sayısı tüm Türkiye’de bayide ve dukkan.tarihdergi.com‘da…

+ yazıları

Devamını Oku

Son Haberler