Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Côte d’Azur’den Barbaros Hayreddin geçti

Monaco Prensliği’nin hemen yanındaki Eze köyündeki tarihî kale, 1543’te müttefik Fransızlarla birlikte burayı fetheden ve Nice kentinin de büyük bölümünü ele geçiren Barbaros’un izlerini taşıyor.

Güney Fransa’da, Nice şehrinin doğusunda bu lunan Eze köyü, Côte d’Azur denilen bu bölgenin en güzel tarihî yerleşimlerinden birisi. Monaco Prensliği’nin hemen yanında bulunan bu köy, kıyıdan 427 metre yükseklikte kurulmuş tarihî bir kale ve çevresindeki modern yerleşimden oluşur. Akdeniz’in bu köşesinin Roma İmparatorluğu çağlarında çok önem kazandığını, Eze köyünün hemen yakınında La Turbie’de bugün de kısmen ayakta kalan devasa İmparator Augustus anıtından anlıyoruz. Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra çeşitli Ortaçağ prensliklerinin eline geçen bu bölgede Kuzey Afrikalı Müslümanlar da 80 sene hüküm sürmüş.

Bu kartal yuvası gibi korunaklı ve Akdeniz’e hakim köyün mevcut surlarını 1388’de buraya hakim olan Savoy dükleri yaptırmış. Fransa Kralı 14. Louis 1706’da iç kalenin surlarını yıktırtmış. Eze köyü 1860’ta resmen Fransa’ya katılmış. Friedrich Nietzsche, Walt Disney gibi ünlü kişiler bir dönem bu köyde yaşamışlar. Alfred Hitchcock “Kelepçeli Aşık” filmini 1955’te burada çekmiş. Bugün kale içinde 60, çevresinde 3000 kişinin yaşadığı Eze köyü, dünya turizminin en gözde yerlerinden biri.

Bu güzel köyün “Gezgin Göz”de yer almasının nedeni ise tarihî surların giriş kapısında bulunan bir plaket: Bu plakette 1543’te V. Charles ve müttefiki Savoy hanedanı ile I. François Kanunî Sultan Süleyman ittifakının savaşı sırasında, bu kale kapısının Barbaros Hayreddin Paşa komutasındaki Türk ve Fransız birliklerinin saldırısını durduramadığı yazıyor.

Kalenin girişinde Barbaros Hayreddin’den bahsedilen plaket.

Barbaros Hayreddin Paşa komutasındaki 110 parçalık Türk donanması ve 30 bin levent, yanındaki Fransız destek gemileri ile birlikte 6 Ağustos 1543’te Eze köyünün hemen yakınındaki Villefrance Sur Mer koyuna çıkarma yapmışlardı. Bu bölgeyi ele geçirdikten sonra Nice şehrini kuşattılar. Nice’in büyük bölümünü ele geçiren Barbaros, 8 Eylül’de kuşatmayı kaldırdı ve kışı geçirmek için leventleri ile birlikte Toulon’a gitti. Barbaros Hayreddin Paşa, acaba bu güzel köyün tepesine çıkıp, nefes kesen Akdeniz manzarasına baktı mı? Barbaros bugün geri gelse, Akdeniz dünyasında hâlâ tanıyabileceği çok az sayıdaki yerden birisidir bu Eze köyü…

Eze köyü ve kıyıdan 427 metre yükseklikte kurulmuş tarihî kale.
+ yazıları

Devamını Oku

Son Haberler