Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Mowgli’nin ormanına tekrar hoşgeldiniz!

İngiliz yazar Rudyard Kipling’in beyazperdeye defalarca uyarlanmış ölümsüz eseri Orman Kitabı bu kez ‘live-action’ teknolojisiyle yeni nesli büyülemeye geliyor.

Orman Kitabı

Klasik İngiliz edebiya­tına kattığı Hindistan egzotizmiyle 19. yüzyıl hikâye sanatına yeni bir soluk getiren Rudyard Kipling, kitap­larında doğunun eşsiz zengin­liklerini, tabiatın güzellikleri­ni, hayvanlar aleminin büyü­leyici atmosferini anlatırken bir yandan da sömürgeciliğe bağlılığı ile uzun yıllar eleş­tirilmişti. Kipling’in 1894’te yazdığı, çocuk edebiyatının en önemli klasiklerinden Orman Kitabı’nda (The Jungle Book) bile, ilkel yaratıkların arasın­da kalmış üstün bir ırkın so­nunda ormana hükmetmesi ve düşmanına galebe çalması bazı eleştirmenlerce emperyaliz­min ve koloniciliğin bir etki­si olarak görülmüştü. Ancak tüm siyasi bakış açılarını bir kenara bırakıp bu muhteşem serüvenin tadını çıkarmak en doğrusu. Zira karşımızda­ki kahraman, Süpermen’den Tarzan’a popüler kültürün en meşhur karakterlerinin var olmasına öncülük etmiş, Neil Gaiman’ın Mezarlık Kita­bı’na ilham vermiş ormanların çocuğu Mowgli!

Bir kurt sürüsünün büyüt­tüğü, ‘ailem’ dediği hayvan­larla ‘yuvam’ dediği vahşi or­manda mutlu mesut yaşayan Mowgli, bir gün insan ailesini öldüren ezeli düşmanı kaplan Shere Khan’la karşılaşacak, böylece hayatın aksiyon dolu kısmıyla da tanışacak, sade­ce kendisini değil tüm orman ahalisini korumak için türlü maceralara atılacaktır.

1967 yapımı orijinal
animasyon dönemin en fazla gişe hasılatı yapan yapımlarından biri olmuştu.

Çizgi filme, tiyatroya ve sinemaya defalarca uyarlan­mış olan hikâyenin en meşhur versiyonu şüphesiz 1967’de­ki Disney animasyonu. Aynı zamanda Walt Disney’in de ölmeden önce kişisel olarak ilgilendiği en son yapım olan Orman Kitabı, müzikleriyle de ses getirmiş ve uzun süre en çok gişe hasılatı yapan filmler arasında kalmıştı. Sinema tek­nolojisi geliştikçe ve yeni ani­masyon hikâyeler yapıldıkça arka planda kalan Mowgli bir­kaç neslin favori kahramanı olsa da, yeni neslin fazla tanı­madığı bir karakter. Neyse ki Orman Kitabı yönetmen Jon Favreau’nun da çocukken en sevdiği filmler arasına girmiş. Favreau, 1967’deki animasyo­nun yeniden çekimi sayılan ve yine Disney stüdyoların­dan çıkan yeni filmiyle -ve du­dak uçuklatan teknolojisiyle- Mowgli’yi ait olduğu tahta geri oturtmaya geliyor.

Yıldız Savaşları’ndan Yü­züklerin Efendisi’ne, günümüz­de pek çok filmde kullanılan ‘live-action’ tekniği, canlı ve animasyon karakterleri bir ara­ya getiren özel bir 3D teknolo­ji. Filmi izlerken ormanın içine girecek, Mowgli’yle ağaçlardan, uçurumlardan atlayacak, hay­vanlarla hiç olmadığınız kadar haşır neşir olacaksınız, orası kesin. Fakat eğer daha masum, daha sakin, daha masalsı olan Orman Kitabı’nı görmek ister­seniz, iki boyutlu Mowgli or­manın derinliklerinde her za­man sizi bekliyor olacak.

+ yazıları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamını Oku

Son Haberler