0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Roma İmparatorluğu’nun papirüs kitaplığı

Antik dönemden günümüze ulaşan tek kütüphane olan Papirüs Villası taşa dönmüş Herculaneum kentinin ortasında 2000 yıl öncesinin “mutluluk ve hazlarını” barındırıyor.

79’da Antik Roma kenti Herculaneum’da yaşa­yan yüksek rütbeli bir dev­let adamı (tahminen Julius Caesar’ın kayınpederi Lucius Calpurnius Piso Caesoninus) kentin en güzel evinde impa­ratorluğun en seçkin kütüpha­nelerinden birini kurmuştu. Heykeller ve sanat eserleriyle donatılmış olan sayfiye evin­de dönemin önemli filozofları ağırlanıyor, uzun felsefe soh­betleri yapılıyor, Yunan ede­biyatı ve felsefesi öğrencileri burada bilgilerini geliştirme imkânı buluyordu. Kütüpha­nedeki eserleri seçen ve top­layan, Epikürcü felsefenin temsilcilerinden ve ailenin yakın dostu şair-filozof Ga­dara’lı Philodemus’tu; dolayı­sıyla kütüphane adeta Epikür felsefesenin yuvası olmuştu. “İnsan fanidir, varoluş amacı mutluluk ve hazdır” felsefesi­ne inanan, kendilerini mutlu­luğu ve zevki aramaya adayan Epikürcülerin bu kütüphane­de yaptığı çalışmalar papirüs­lere yazılıyor ve kütüphane­deki diğer papirüs rulolarına ekleniyordu. Herculaneum kentinde süregiden bu mutlu refah hayat 24 Ağustos 1979 günü Vezüv Yanardağı’nın pat­lamasıyla son buldu. İlk patla­ma Pompei’ye göre daha hafif atlatıldığı için halkın bir kısmı deniz yoluyla kenti terketti. Ancak ikinci patlamayla bir­likte villalar, tapınaklar, avlu­lar, pazarlar, heykeller, moza­ikler, insanlar, hayvanlar, her şey volkanik kül ve lavların altında kaldı. Ve tabii papirüs­ler de…

Herculaneum’da ilk araş­tırmalar 18. yüzyılda başladı. 1752’de mimar ve mühendis Karl Weber’in liderliğinde ya­pılan kazılar sonucu Papirüs Villası’na (Villa dei Papiri) ulaşıldı ve 1800 civarında pa­pirüs bulundu. Rulolar iyice kömürleştiği için parçalama­dan açmak zor oldu. Ancak bir süredir üzerinde çalışılan özel bir X-ışını teknolojisiyle niha­yet 2015’te papirüsler açılma­dan katman katman deşifre edilmeye başlandı.

Papirüs Villası’nın plandan hareketle çizilen şeması.

Papirüslerin büyük kısmı Napoli Ulusal Arkeoloji Mü­zesi’nde korunuyor. Zamanın­da “politik hediye” olarak tak­dim edilen altı papirüs bugün Fransız Enstitüsü’nde, 18’i Britanya ve Bodleian kütüpha­nelerinde muhafaza ediliyor.

Papirüs Villası dönem dö­nem ziyaretlere kapalı, res­torasyon çalışmaları devam ediyor. Klasik bir “Roma villa­sı” olan yapı 2000 yıl öncesi­ne en yakın şeklini aldığında ve duvar resimleriyle mozaik­lerin tamamı ortaya çıktığın­da, antik dönemden günümü­ze ulaşan bu tek kütüphaneyi ziyaret etmek gerçekten paha biçilmez olacak.

MÖ 1. yüzyıla ait papirüs Şair-filozof Gadara’lı Philodemus’a ait olduğu sanılan papirüs Epikür çalışmalarından notlar içeriyor (Tesoro letterario di Ercolano).
+ yazıları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamını Oku

Son Haberler