Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Siz tarihi oyun mu sandınız?

EUIV ulus ve imparatorluk inşa etme üzerine devasa bir strateji oyunu. Oyuncu, yüzlerce zor seçimle karşı karşıya gelerek yarattığı tarihin sorumluluğunu üstlenmek zorunda.

Siz tarihi oyun mu sandınız?
Europa Universalis IV
Üretici: Paradox Interactive
Çıkış: 13 Ağustos 2013
Platform: Microsoft Windows, OS X, Linux

Yıl 1489. O dönem Osmanlı İmparatorluğunun toprakları Avusturya’dan Moskova’ya kadar uzanıyordu. Gözünü doğuya çeviren Fatih Sultan Mehmet, güzeller güzeli kızını ittifak kurduğu İran’a evlilik amacıyla yolladı. Ardından İran tahtında hak iddia ederek kısa bir savaşla İran’ı, ardından da Hindistan’ı topraklarına kattı.

Kulağa tarih gibi geliyor. Ama değil tabii. Bunlar, EUIV (Europa Universalis IV) adlı bilgisayar oyununda, seçtiğiniz ülkeyi 15-18. yüzyıllar arasında yönetirken aldığınız kararların sonucunda örülen, tarihe dair, ama sizin seçimlerinizle tarihten sapan bir anlatının parçaları.

Siz tarihi oyun mu sandınız?
Şimdiye dek üretilen en kapsamlı ve karmaşık tarih-strateji oyununda yeni başlayanlar için kazanmak hiç de kolay değil. Kimse ülke yönetmeyi bir gecede öğrenmedi!

EUIV ulus ve imparatorluk inşa etme üzerine devasa bir strateji oyunu. O kadar kapsamlı ki, ona bir tarihsel sandbox oyunu, bir “tarihsel anlatı üreticisi” demek daha doğru olur. Minecraft’ın mimari yaratımları yerine, bir ülkenin tarihi seriliyor önünüze. Oyunun dünyası köle ticaretinden dine, kolonileştirmeden diplomatik antlaşmalara kadar bir ülkenin kaderini belirleyen yüzlerce seçimle yaratılıyor. Gözünüzü basiretsiz bir kralın beceriksiz yönetimi yüzünden açlıkla boğuşan komşu bir ülkeye mi diktiniz? Uydurma bir hakareti savaş nedeni (casus belli) ilan ederek diğer ülkelerin tepkisini çekmek yerine çok daha farklı bir yol izleyebilirsiniz! Belki işbitirici diplomatlarınız vardır, komşu krallığa nifak tohumları ektirerek ayaklanmaları körükleyebilirsiniz. Bir de üstüne asilere destek çıkarsanız, kaos derinleşecektir. Kargaşa içindeki bu topraklara gözünü savaş bürümüş bir yönetici hışmıyla ayak basmak yerine neden kurtarıcı bir kahraman edasıyla girmiyorsunuz? Çöküş sürecindeki bu zavallı ülkeye barış getirmek, onu liderliğiniz altında birleştirmek egonuza ilaç gibi gelebilir!

Siz tarihi oyun mu sandınız?

Tabii illa tarihteki kötü örnekleri veya korkunç yöntemleri tercih etmek zorunda değilsiniz. Ülkenizin tarihinde neden köle ticaretinin utanç verici lekesi olsun? Hatta soykırıma kadar uzanan aşağılık uygulamalarla oyunu kazansanız bile ne hissedeceksiniz? Hadi sizi geçelim; ileride oyunun “kurtarılmış” kayıtlarını izleyen çocuğunuz bu vebalin altından nasıl kalkacak?

Siz tarihi oyun mu sandınız?

Oyun, tarihin karanlık yüzüne o kadar tarafsız yaklaşıyor ki, kendinizi ekran başında vicdan muhasebesi yaparken buluyorsunuz. Uğruna saatler harcayarak refaha çıkarttığınız, nice lordları ve kralları dize getirerek topraklarına toprak kattığınız ülkenizin kaderini, sanal bir insanlık suçu işlememek uğruna tehlikeye atabilecek misiniz? Kazanmak diyorsak, lafın gelişi. Çünkü mahallenin yeni çocukları için bu imkansız. EUIV, yenildiğiniz, yenildikçe öğrendiğiniz bir oyun. Karşınıza çıkacak yüzlerce menü ve tarihsel veri gözünüzü korkutabilir, korkutmasın! Forumları karıştırın, öğretici videolar izleyin ve en önemlisi hata yapmaktan çekinmeyin. Kimse ülke yönetmeyi bir gecede öğrenmedi.

+ yazıları

Devamını Oku

Son Haberler