Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Adı sözlüklere yazılacak…

Konuşulamayanı araştıran, tabulardan korkmayan, yasaklardan yılmayan, Kadın Argo Sözlüğü’nün yazarı, gözüpek dil savaşçısı ‘muzır’ gazeteci Filiz Bingölçe 51 yaşında hayata veda etti.

Sözlük yazmak büyük bir emek ve sabır işi. Eğer söz konusu daha önce eşi benzeri yazılmamış bir sözlükse, çöldeki kumu sü­pürmeye çalışan bu meczuba sonsuz bir ‘dil aşkı’nı da ek­leyelim. Kadın Argo Sözlüğü meraklı, çalışkan, şen şakrak, hayata aşık, dile aşık, edep­siz ve iffetsiz bir kadının yaz­dığı, daha önce hiç yoklama çekilmemiş kadın dilini, ka­dın yaratıcılığını, fantezile­rini, alaylarını ortaya koyan bir sözlük. Fakat hiçbir söz­lüğün asla sadece bir söz­lük olmadığı gibi, Kadın Argo Sözlüğü de sadece bir sözlük değil; şehirli, köylü, kasaba­lı, bekar, evli, genç, yaşlı, yü­zü yaralı, ciciği bereli, lanet­li, defolu kadınların ruhuna ayna tutan, süslü Pakizele­rin, buydum Ayşelerin, mor menekşelerin, alçak köfte­lerin, deliksiz incilerin, akıl güllerinin diline tercüman olan sosyokültürel bir araş­tırma, kadınlararası bir dil oyunu, erkeklere kapalı bir ada, kadınlara has bir makara kukara. Alanında bir ilk olan bu sözlüğün sunuş yazısın­da, “Kişinin tek başına sözlük yazması, sözlük üretmesi de­sem daha doğru, tatlı bir tür çılgınlıktır,” diyor Hulki Ak­tunç. Bahsettiği ‘tatlı çılgın’ Filiz Bingölçe. 2001’de henüz 36 yaşındayken ceza sahası­na giriyor ve kadın dünyası­nın bu kendine has alaycı di­lini kitaplaştırıyor. Sen misin dilinin argosuyla erkek-ege­men topluma bulaşan? Erkek argosuna “genel dil unsu­ru” muamelesi yapan devlet, Filiz Bingölçe’yi, “toplumu yayın yoluyla tahrik etmek, cinsel arzularını uyarmak” suçundan yargılıyor; beş yıl sonra, sağolsun, suçsuz bulu­yor. Erkek kısmı kadın dilin­den tahrik oladursun, 2005’te sözlüğün ikincisi yayımlanı­yor. Bu ülkede araştıran ve üreten bir birey olarak yetiş­mek zaten zor zanaat. Bir de seni hor gören bir devlet, sa­na karşı işleyen bir adalet ve seni hırpalamaktan zevk alan bir karşı cins varken heyeca­nını hiç kaybetmeden üret­mek apayrı bir meziyet. Filiz Bingölçe böyle bir kadın. Ra­hat durmuyor, Futbol Argosu Sözlüğü (2005), Asker Argosu Sözlüğü (2005), Tanıklarıy­la Osmanlı Argosu Sözlüğü (2011) gibi benzersiz eserleri ve araştırmaları yazıyor, kur­duğu Alt-Üst Yayınları’yla, Enderunlu Fazıl’ın 18. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu’n­daki kadınlar coğrafyasına dair Zenânnâme’sini, Galip Paşa’nın 19. yüzyıl Anadolu­su’ndaki cinsel gelenekleri anlatan Mutayebat-ı Türkiy­ye’sini Türk yazın hayatına kazandırıyor.

30 Ocak 2016’da Türkiye çok genç, çok değerli bir araş­tırmacısını, şahakulade bir yazarını kaybetti. Adını hiç unutmayalım, kırpıp kırpıp yıldız yapalım.

KADIN ARGO SÖZLÜĞÜ’NDEN

Adisababa: Saç sakal birbirine karışmış bakımsız adam

Bingo: Orgazm

Cicik: Meme

Elektrikli battaniye: Çekici ve işini iyi yapan jigolo

Galaksinin angutu: Çok aptal ve bön kimse

Kafadan bacaklı: Tuhaf fikirleri olan kimse

Zangır: Erkeklik organı

Nadasa bırakmak: Bir kimseyi bilerek bekletmek

Pamuk: Dişilik organı

Sünbül bebek: Nazlı ve kibar erkek.

Şahakulade: Mükemmel

Tikli Tüleyman: Cinsel organı küçük erkek

Vıdı vıdı vonca: Boş ve lüzumsuz gevezelik

+ yazıları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamını Oku

Son Haberler