0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Başarıyı çok geç yakaladı bir daha da bırakmadı

90’lı yıllara damgasını vuran “Cinayet Dosyası” (Murder, She Wrote) dizisinde her bölümde bir cinayeti çözen Jessica Fletcher karakterine hayat veren Angela Lansbury, 11 Ekim’de 96 yaşında yaşamını yitirdi. Londra doğumlu yıldız, filmleriyle üç defa Oscar ödülüne aday olmuş; ayrıca 2013’te Oscar ödüllerinde yaşam boyu başarı ödülünü almıştı.

Bir dönem 1984-1996 arasında TRT ekran­larında da 264 bölümü yayınlanan “Cinayet Dosyası” (Murder, She Wrote) dizisinin yıldızı, her bölümde bir cina­yetin esrar perdesini kaldı­ran, ustaca kurduğu oyunlarla katilin suçunu itiraf etmesini sağlayan Jessica Fletcher ka­rakterini canlandıran Ange­la Lansbury, 96 yıllık uzun ve üretken bir hayatın sonunda uykusunda hayata gözlerini yumdu. Çocukluk ve gençlik yılları tek kanallı televizyonda onu izleyerek geçen pek çok kişi sanki ailelerinden birini kaybetmiş gibi hissetti. Daha genç nesiller ise, onu “Güzel ve Çirkin”deki Bayan Potts ro­lüyle keşfetmişti.

Yaklaşık 70 yıla yayılan, kusursuz performanslarla süs­lenmiş kariyerinin arkasında ise yetenek ve azmini besle­yen iniş-çıkışlarla dolu bir hi­kaye vardı. 1925’de İrlandalı aktris Moyna Macgill ve poli­tikacı Edgar Lansbury’nin ço­cuğu olarak Londra’da dünya­ya gelen Lansbury’nin hayatı­nı şekillendiren ilk deneyim, dokuz yaşındayken babasının mide kanseri yüzünden ölme­si olmuştu. Okula olan ilgisi azaldıkça sinemaya sığınan Lansbury, filmlere âşık olmuş; ailesi 1940’ta savaştan kaçıp ABD’ye taşındığında oyuncu­luğa adım atmıştı.

90’lı yıllarda TRT’de de yayımlanan “Cinayet Dosyası”nın Jessica Fletcher karakterine hayat veren Angela Lansbury…

1944’te bir psikolojik ma­nipülasyon öyküsü olan “Gas­light”taki hizmetçi Nancy ro­lü, ona ilk Oscar adaylığını getirmişti. 40’tan fazla film­de yaşının çok üstünde, kötü karakterleri canlandırdıktan sonra başrollerde görünme­ye başlaması için 1960’lı yıl­ları beklemesi gerekmişti. 41 yaşında “Mame”in başrolünü üstlenerek ilk Broadway Tony ödülünü kazandı, ancak Holl­ywood uyarlamasında aynı ro­lü Lucille Ball’a kaptırdı.

70’lerde Malibu’daki ev­lerinin yanması ve kızı De­idre’nin serikatil Charles Manson’la yakın ilişkisi ne­deniyle aile Hollywood’dan elini ayağını bir süre çekse de 1971’de uzun süredir bekledi­ği fırsat Disney’in “Bedknobs and Broomsticks”inde başrol teklifiyle geldi. Lansbury’nin amatör dedektif Jessica Flet­cher rolüyle dünya çapında tanınmasını sağlayan dizi ise “Murder, She Wrote” (1984- 96) oldu.

Lansbury, her sezon için bir tane olmak üzere 12 dalda Emmy’ye aday gösterilerek bir rekora da imza attı. Ancak ni­hayet bu olana dek 59 yaşına gelmişti. Lansbury 90’lı yaşla­rında halen oyunculuğa devam ediyordu.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamını Oku

Son Haberler