0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Cağaloğlu’na ismini veren aile boyu istihbaratçılar

İstanbul, Cenova, Messina, Sakız arasında mekik dokuyan Cigalazade Yusuf Sinan Paşa ve kardeşinin çift taraflı faaliyetleri… 

Cağaloğlu semtine ismini veren Cigalazade Yusuf Sinan Paşa’nın hikâyesi ilginçtir. Cenevizli Cicala ailesine mensup bu genç adamın babası Sicilya’ya yerleşip Habsburglar adına korsanlık yapan Visconte Cicala iken; annesi Visconte tarafından tutsak edildikten sonra fazla direnmeden Hıristiyan olan Lucrezia adında bir Hersek Novilidir, yani Osmanlı tebaasıdır. Lucrezia’nın üç oğlundan en büyüğü olan Scipione, babası ile Osmanlı korsanlarına esir düşecek ve padişaha hediye edilecekti. Enderun’dan çıktıktan sonra kısa sürede yükselen ve genç yaşta vezirlik rütbesine ulaşan bu genç Cenevizli önce kardeşi Carlo’yu yanına çağırmış ve kendisini Müslüman yapmaya çalışmıştır. Carlo, Eflak veya Boğdan voyvodalıklarından birine atanmayı başaramadıysa da, Nakşe Dükası olarak Osmanlı askerî sınıfına dahil olmaya muvaffak olmuştur. 

Yusuf Sinan, sadece kardeşini İstanbul’a çağırmakla kalmayacak, donanma ile “gaza” amacıyla çıktığı bir deniz seferinde bizzat ailesini görmeye de gidecektir! 1598’de Osmanlı donanması ile Messina yakınlarında demir atmış ve annesiyle kardeşlerini görmek için Habsburg yetkililerinden izin almıştır. Scipione’leri ile hasret gideren Lucrezia ve çocukları Messina’ya geri dönecek, ancak Yusuf Sinan akrabalarıyla görüşmeye devam edecektir. Carlo, İstanbul, Sakız ve Sicilya arasında uzun yıllar mekik dokuyacak ve hem Habsburg hem Osmanlı istihbaratına çalışacaktır. Cizvit olan kuzenleri Antonio ve Vincenzo ise, “hak din”e dönmesini teklif etmek için Papa Clemens tarafından Paşa’ya elçi olarak gönderilecektir. 

Osmanlı veziri Cenevizli Cenevizli Cigalazade Yusuf Sinan Paşa – Scipione Cicala (öl. 1606), Osmanlı sarayında genç yaşta vezirlik rütbesine erişmişti. 

Devamını Oku

Son Haberler