Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Değişen dünyanın değişen savaşları

Dünya nüfusunun yarısından fazlasının kentlerde yaşadığı günümüz dünyasında savaşların biçimi değişiyor, düzensiz veya gayrinizami savaş adını verdiğimiz uzun yıpratma mücadeleleri öne çıkıyor. Ama gayrinizami savaş yakın dönemde ortaya çıkmış değil. Geçmişte de büyük birliklerin sahada karşı karşıya geldikleri meydan muharebelerinin yanı sıra akıncı birliklerinin gayrinizami savaş olarak nitelendirilebilecek yıpratma saldırıları veya direniş grupları yaygındı. Bugünü farklı kılan, geçmişte büyük savaşların bir parçası olan gayrınizami mücadelelerin savaşın kendisi haline geliyor olması. Hâl böyle olunca ordular da bu savaşlara göre yeniden örgütlenip uygun doktrinler geliştirmeye başladı.

Mehmet Tanju Akad kitabında hem büyük savaşların yan cepheleri olan akıncı operasyonlarını hem de politik gerilla savaşlarını ve bu savaşlara karşı geliştirilmiş yöntemlerini anlatıyor. Üç ana bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde gayrinizami savaşın tarihsel kökenleri, ikinci bölümde nizami savaşlardaki gayrinizami hareketler, üçüncü bölümde ise gerilla savaşına karşı kontrgerilla yöntemlerinin tarih boyunca nasıl geliştiği anlatılıyor.

+ yazıları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamını Oku

Son Haberler