Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

ÇALIK AHMED AĞA VE TARİHİMİZDE BENZERSİZ BİR İHTİLAL

Fransız Devrimi’nden 86 yıl günümüzden 320 yıl önce İstanbul’da cumhuriyet fikri

Tarihimize “Edirne Vak’ası” olarak geçen ve İstanbul’da kendiliğinden hareketin kitlesel bir kalkışmaya dönüştüğü isyan, Padişah 2. Mustafa’nın tahttan indirilmesiyle sonuçlandı. Binlerce asker, ulema ve halkın katılımıyla 2 aydan uzun süren, çok az kişinin kanının döküldüğü hareketin kahramanı Çalık Ahmed Ağa, dönemin tarihçisi Naima tarafından “cumhuriyet rejimi”ni istemekle suçlanacaktı.

Merzifonlu Kara Musta­fa Paşa’nın 1683’teki Viyana Kuşatması’yla başlayan savaş, 1699’da Karlof­ça Antlaşması’yla sonuçlandı. Avusturya, Lehistan, Venedik ve Rusya’ya karşı çeşitli cephe­lerde 16 yıl süren yıkıcı savaşın bilançosu çok ağır oldu. Osman­lı Devleti bazı muharebelerde parlak zaferler kazansa da artık gücünü tüketmişti. Mağlubi­yetler döngüsüne giren devlet, savaşa son verecek bir antlaş­mayı en az zararla kabul etmeye çalıştıysa da, Karlofça Barışı sonrasında bir daha asla eski ihtişamlı günlerine dönemedi.

Savaş zayiatı sadece askerî zayiat değildi. Ülkenin tüm kay­nakları yıllarca ordu ve savaş bürokrasisi için seferber edil­mişti. Tarımda, hayvancılıkta, her türlü üretim kademelerin­de çalışan işçi ve çiftçilerden orduya alınan çok sayıda insan kaybedilmişti. Bu kayıplardan kaynaklanan üretim düşük­lüğü, iktisadi zayıflık, malî ve toplumsal zafiyet ülkenin bütün dengelerini bozacaktı.

1belge-1
2. Mustafa’nın Nakkaş İbrahim tarafından yapılmış olduğu tahmin edilen çizimi. 1704 veya sonrası. Koparılmış tek sayfa bu çizim, Paris Louvre Müzesi, İslam Sanatları Koleksiyonu’nda.

Kasım sayısı tüm Türkiye’de bayide ve web sitemizde!

+ yazıları

Devamını Oku

Son Haberler