İlk defa 1872’de düzenlenen İngiltere Federasyon Kupası, şimdiye kadar 729 takımın rekabetine sahne oldu. Bu yıl 14 Mayıs’taki finalde yüzü gülen ise Chelsea’yi penaltılarla alteden Liverpool oldu. Futbolun en köklü organizasyonunun 150 yıllık tarihindeki unutulmazlar…

Her şey futbolun emekleme günleri­nin büyük düşünürü Charles Alcock’un 1870’te İngiltere Futbol Federasyo­nu’nda görev almasıyla baş­lamıştı. İngiltere’yle İskoçya arasında oynanan ilk millî maçların fikir babalarından olan idareci, birlik çatısı al­tındaki kulüplerin bir tur­nuvada mücadele etmeleri gerektiğini savunuyordu. Fe­derasyon Kupası, bu teklifin kabul edilmesiyle doğdu.

1871-1872 sezonunda ilk kez düzenlenen turnuvaya katılacak 15 kulüp için şart­lar şunlardı: Takımlar 11 futbolcudan oluşacak, maç­lar 90 dakika sürecek, eğer bir galip çıkmazsa ya karşı­laşmalar tekrarlanacak ya da iki takım beraber üst tura çıkacaktı. Mücadeleleri iki hakem yönetecek, bunları sahadaki ekipler belirleye­cekti. Tabii kısa süre sonra tartışmalar başlamış; iler­leyen turlarda tarafsız bir üçüncü hakem tayin edil­mişti. Bugün kriket maçları­na evsahipliği yapan Ken­nington Oval’de 16 Mart 1872’de oynanan ilk finalde, maçı tek golle kazanan Wanderers tari­he geçmişti.

#tarih’in Haziran-Temmuz 2022 sayısı tüm Türkiye’de bayide…