0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

TARİHE KALAN SEMBOL KARELER

Taksim’de başlayan eylemler, kısa sürede İstanbul’a ve diğer illere yayılarak kitlesel bir nitelik kazandı. Kimi zaman polisin sert, orantısız müdahaleleri, küçük grupların provokatif eylemleriyle bir iç çatışmaya dönüşen olaylar, her şeye rağmen kendiliğinden hareketin kalabalıkları ve bireyleri ile belgelendi, simgeleşti.

Fotoğraf: Daniel Etter

Alman fotoğrafçı anlatıyor: “Maskesi yoktu ve tamamen biber gazı içindeydi. Birkaç dakika boyunca bayrağı salladı, en sonunda dayanamayıp yere yığıldı. Sonra kalkıp sallamaya devam etti”, Dolmabahçe 1 Haziran gecesi.

Fotoğraf: Osman Önal/Reuters

Gezi Parkı’nda başlayan eylemi sadece Türkiye’ye değil dünyaya duyuran kare. Parktaki çalışmaları protesto eden Ceyda Sungur ya da ünlenen adıyla “kırmızılı kadın”, suratına sıkılan biber gazından değil de, bir rüzgar esintisinden korunuyormuş gibi, 28 Mayıs.

Fotoğraf: Oktay Cayırlı/DHA

Başkomiser Safa Nar, Milas’ta engelli bir eylemciye yardım ediyor.

“Biber gazı cildi güzelleştirir”

Fotoğraf: Halit Bingöllü

Gezi Parkı’ndaki sivil direnişin sembol fotoğrafı, 30 Mayıs.

Fotoğraf: Rıza Özel/Hürriyet

Ankara’daki gösterilerde şık giyimli bir kadın, gaz bombasının üzerinden atlıyor. 31 Mayıs öncesi gaz bombasının başkentteki günlük hayatın bir parçası olacağı kimin aklına gelirdi? 1 Haziran.

“Gel gel, kim olursan ol, gel!”

Fotoğraf: Burak Akbulut/AA

“Kırmızılı kadın”dan birkaç gün sonra “siyah elbiseli kadın” ortaya çıktı ve Taksim’de su sıkan TOMA’nın karşısında durdu. 1 Haziran.

Fotoğraf: Hüseyin Özdemir/Milliyet

Eylemciler İnönü Stadı yıkım çalışmalarında kullanılan bir dozeri, TOMA’ların üzerine sürüyor, 3 Haziran.

Fotoğraf: Hüseyin Özdemir/Milliyet

Beşiktaş’taki çatışmaların aralıksız devam etmesiyle sayısı artan yaralılar, Bezmiâlem Valide Sultan Camii’ne sığındı. Cami birkaç saat içinde revire döndü, 3 Haziran sabaha karşı.

Fotoğraf: Bülent Kılıç/AFP

1 Haziran’da Taksim Meydanı’nı boşaltan polis, 10 gün sonra sabah 8’de meydana müdahale etti. Sapanla polise taş atan “teyze”, 11 Haziran.

Fotoğraf: Kostas Tsironis/AP

Taksim Meydanı’nı 10 gün boyunca kontrol eden eylemciler, AKM’nin çatısına çıkarak binanın ön cep- hesini afiş ve parti bayraklarıyla donatmıştı, 4 Haziran.

“Kahrolsun bazı şeyler”

Fotoğraf: Uğur Can/DHA

Taksim’e müdahale sırasında çekilen fotoğraf, birbirlerinden çok farklı eğilimde eylemcilerin dayanışma ruhunu özetliyor, 11 Haziran.

Fotoğraf: Kemal Aslan

Gaz bulutu arasında kaçmaya çalışan engelli gösterici de, TOMA’nın tazyikli suyundan kurtulamadı, 11 Haziran.

“Sözün bittiği yede tarihî duruş”

Fotoğraf: Engin Irız

Taksim’de bir adam, Erdem Gündüz, AKM’ye baktı. Aynı noktada saatlerce durdu, 17 Haziran.

+ yazıları

2 YORUMLAR

Yoruma kapalı.

Devamını Oku

Son Haberler