Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Lise sıralarında hazırlanan tarih dergisi: Yesterworld

Lise öğrencilerinin okulları bünyesinde çıkardıkları Yesterworld dergisi, her sayısında öğrencilerin kaleme aldıkları tematik konulardaki yazılardan oluşuyor. Türkçe-İngilizce hazırlanan dergi, güncel hadiselerin arkasındaki tarihsel süreci görmeyi-göstermeyi hedefliyor.

Hisar Okulları’nın Sos­yal Bilimler bölümü başkanı ve tarih öğret­meni Aydan Demirkuş’un ini­siyatifiyle geçen dersyılında başlayan tarih dergisi çıkarma faaliyeti; 2021-22 dersyılında da devam edecek. Aydan Hoca tarih dergisi çıkarma fikrini ve uygulamasını #tarih dergiye anlattı:

“Uzun yıllardır öğrenciler tarafından çıkarılacak bir ta­rih dergisi hayalim vardı. Bu yılın başında, bölümdeki ta­rih öğretmeni arkadaşlarımın desteği ile okul toplumuna du­yuru yaptık ve istekli öğren­cilerin başvurmasını istedik. Derginin çıkabilmesi için ya­zarlara, editör grubuna ve ta­sarım-yayın ekibine ihtiyacı­mız vardı. Öğrenciler çalışmak istedikleri alana başvurularını yaptılar. Derginin çıkarılma­sında tek bir sorumlu öğret­men yok. Benimle birlikte 2 arkadaşım daha dergi proje­sinde çalışıyor.

Bu projede temel amacı­mız, okulda tarih alanında öğrencilerin dersler dışında derinleşebilecekleri bir plat­form oluşturmak ve tarihsel bakışaçısını yaşamlarının bir parçası hâline getirmek. Öğ­rencilerin güncel hadiselerin arkasındaki tarihsel süreci görmesini önemsiyoruz. Diğer yandan onların hem entellek­tüel bakışaçılarını genişlet­mek hem de spesifik konular­daki konsantrasyonlarını art­tırmak istiyoruz.

Projeye katılan öğrenciler, önce Türkiye de yayımlanan tarih dergilerinden örnekle­ri incelediler; akademik bir araştırma sürecinin metotla­rını uygulamada gördüler. Ta­rih öğretmenleri olarak bizler de kaynağa yönlendirmede, konuların içerik tasarımında onları destekledik. Yazıları ya­zan grubun çalışmaları editör grubu tarafından değerlendi­riliyor. Sonrasında öğretmen­ler olarak bizler okuyoruz ve geri dönüşleri yapıyoruz. Son düzeltmelerden sonra, yazılar tasarım grubu tarafından der­giye dönüştürülüyor. Öğret­menlerin ve okul müdürümü­zün onayı ile basılıyor.

Öğrencilerin her dergi de­neyiminde daha geliştikle­rini görüyorum. Pek çok ha­tayı kendileri görüp, düzelt­me çabasına giriyorlar. Hatta eleştirilerde bizden daha sert olabiliyorlar. Disiplinli bir sü­reç takip ediliyor. Yoğun ders programlarında, bu çabalarını çok takdir ediyorum”.

Yesterworld ekibi şu öğ­rencilerden oluşuyor: Duru Polat (Editör), Ela Kopmaz, Demir Alp, Can Aymen, Jes­sica Sezer, Dila Yağmurdere­li, Aslı Taze, Tuna Bilici, Selin Dönmez, Emir Yıldırım, Alp Arditi, Zeynep Ölmez, Dafne Ovadya, Yasemin Dindar.

www.instagram.com/yesterworldhisar/https://www.yesterworldhisar.com

+ yazıları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamını Oku

Son Haberler