Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

ÜLKEMİZDE 2023’ÜN ÖNE ÇIKAN 10 KAZISI

Paha biçilmez Anadolu mirası Türk arkeologlarca yaşatılıyor

Arkeoloji, artık Türkiye’nin Batı’yla rekabete girdiği bilim dallarından biri. Ülkemizin arkeoloji ve eski eser politikasını belirleyen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Türk Tarih Kurumu’nun destekleri sonucunda, arkeologlar 2023’te çok önemli keşiflere imza attılar.

Gundem_Arkeoloji_1

ŞANLIURFA – KARAHANTEPE / MÖ 10.000

‘Hassas içerikli’ erkek heykeli

İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nec­mi Karul tarafından yürütülen ve Anado­lu anıt sanatının başlangıcını oluşturan Göbeklitepe kültürüne ait bir yerleşme olan Karahantepe’de 2.3 m. yüksekli­ğinde bir erkek heykeli bulundu. Elleri ile penisini tutmuş olan figürün benzerleri, yakın çevredeki Sayburç ve Balıklı­göl’de de ortaya çıkarılmıştı. Haber Tür­kiye medyasında çoğunlukla heykelin penis bölümü olmadan paylaşıldı.

Gundem_Arkeoloji_2

İSTANBUL – BEŞİKTAŞ / MÖ 7.000

Şehrin göbeğinde Neolitik dönem kalıntıları

İstanbul Arkeoloji Müzeleri başkanlığında Beşiktaş Mey­danı Metro İstasyonu ana girişi kazılarında Neolitik Dönem’e ait olduğu düşünülen işlenmiş ahşap kalıntıları bulundu. Erken Tunç Çağı kromlekli mezarlarının altında saptanan ahşap kalıntı­ları, Yenikapı kazılarından sonra İstanbul’da keşfedilen en önemli organik bulguları oluşturuyor.

VAN – KANİYA BEKAN / MÖ 1200

Nekropolde ameliyatlı kafatasları

Van’ın Çatak ilçesindeki Kaniya Bekan Nekropolü’nde, Van Müzesi başkan­lığında yürütülen kazılarda ortaya çıkarılan 400 iskeletten 30’unun kafatasında ameliyat izleri (trepanas­yon) saptandı. Anadolu’da Neolitik Dö­nem’den itibaren görülen trepanasyon uygulamasının nedeni hakkında görüş­birliği bulunmuyor. Bir grup biliminsanı bunu tıbbi sebeplerle ilişkili görürken, kimi uzmanlar trepanasyonun dinsel temelli bir pratik olduğunu savunuyor.

Gundem_Arkeoloji_3

VAN – KÖRZÜT KALESİ / MÖ 900

Erken Urartu döneminden izler

Van Müzesi başkanlığında Muradiye yakınlarındaki Körzüt Kalesi’nde gerçekleştirilen kazı­larda Urartu yazıtları keşfedildi. Uratu Kralı Menua dönemine ait olduğu düşünülen yazıtlar, iki taş blok üzerine 6 sıra çivi yazı­sıyla yazılmış. Sözkonusu yazıt­lar, Erken Urartu Dönemi’ne ait olmaları nedeniyle son derece önemli bulgular kategorisinde değerlendiriliyor.

Gundem_Arkeoloji_4

ÇORUM – BOĞAZKÖY / MÖ 800

Demir Çağı’ndan eşsiz bir parça

Hattuşa Antik Kenti’nde Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Andreas Scha­chner başkanlığındaki kazılarda fildişi bir süsleme parçası bulundu. Yaklaşık 30 cm. uzunluğunda, 10 cm. genişliğindeki fildişi parçada, parlak zemin üzerine kazınmış sfenks ve aslan figürleri ile iki hayat ağacı motifi yer alıyor. Demir Çağı için eşsiz bir eser olan fildişi parçanın mobilya aksamı olduğu düşünülüyor.

Gundem_Arkeoloji_5

AMASYA – OLUZ HÖYÜK / MÖ 700

Kare planlı yeni sunak ve ateş ocağı

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Dönmez başkanlığında de­vam eden Oluz Höyük kazılarında Med Dönemi’ne ait sunak keşfedildi. Sunak, Kubaba Kutsal Alanı’nda ortaya çıkarıl­dı. Geç Frig Dönemi’nde inşa edilen an­cak Med Dönemi’nde “kutsal ateş ocağı” ve platform gibi eklentilerle müdahale gören sunağın kare planlı tapınakların en erken örneği olduğu düşünülüyor.

Anafi 1.8.2

KAHRAMANMARAŞ – TANIR YASSI HÖYÜK / MÖ 600

Anadolu’da nadir bir Pers yapısı

Ahi Evran Üniversitesi’nden Dr. Elif Baştürk başkanlığında yürütülen Tanır Yassı Höyük kazılarında, Akha­imenid (Pers) Dönemi’ne tarihlenen mimari kalıntılar saptandı. Avlulu bir komplekse ait olduğu gözlenen yapı, nitelikli taş döşemeleriyle dikkati çeki­yor. Anadolu’da nadir olarak görülen Akhaimenid yerleşmeleri, Perslerin Anadolu’yu işgali sırasında ve sonra­sında kültürel bir değişim gerçekleş­tirmediklerine işaret ediyor.

Gundem_Arkeoloji_7

BARTIN – AMASTRİS / 200

Afrodit ama su perisi

Amasra Müzesi başkan­lığında modern Amasra içinde yer alan Amastris Antik Kenti’nde yapılan kazılarda Afrodit heyke­li bulundu. Figürün aynı zamanda su perisi Nym­phe özellikleri taşıması­nın Anadolu arkeoloji­sinde ilk defa gözlendiği ifade ediliyor.

Gundem_Arkeoloji_9
Gundem_Arkeoloji_8

MUĞLA – STRATONİKEİA / MÖ 152

‘Dans eden Mousa’ heykeli

Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bilal Söğüt başkanlığında yürütülen Stratonikea Antik Kenti kazılarında, antik dönem mitolojisinin ilham perilerinden olan “Dans eden Mousa” heykeli ortaya çıkarıldı. MÖ 2. yüzyılın meşhur heykelt­raşlarından Philiscus’un yaptığı bilinen ve Zeus ile Mnemosyne’nin kızları olan ilham perilerinden “Dans eden Mousa”nın, Anadolu ve Yunanistan’da sadece Roma dönemi kopyaları biliniyor.

ADIYAMAN – PERRE / 100-300

Sabbion ve Maxiadas burada yatıyor

Adıyaman Müzesi başkanlığında Perre Antik Kenti’nde Roma Dönemi’ne ait 17 Khamosorion tipi lahit içeren bir mezar odası bulundu. Lahitlerden birinin üzerin­de, kazıma tekniğiyle yapılmış Sabbion ve Maxiadas isimli erkek ve kadın adları tespit edildi. Sözkonusu yazıt, Anadolu’da bir Kha­mosorion lahit üzerindeki ilk örnek.

Gundem_Arkeoloji_10
+ yazıları

Devamını Oku

Son Haberler