0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Savaşın Yüzleri

Rusya’nın Ukrayna’da 24 Şubat’ta başlattığı operasyon, ilk haftasından dünyayı sarstı. Rus askerleri Ukrayna’ya Belarus toprakları üzerinden kuzeyden, Rusya sınırı ve tartışmalı Donbas bölgesi üzerinden doğudan, Kırım üzerinden de güneyden girdi. Operasyonun ülkenin belirli noktalarında, askerî tesisleri hedef aldığı savunulsa da hava saldırıları sivil ölümlere, on binlerce insanın yollara düşmesine ve ailelerin parçalanmasına da neden oldu. Ukrayna halkının gözlerinde savaşın izleri ve çatışmanın belleklerden silinmeyecek fotoğrafları.

Ukrayna millî artistik patinaj takımının koreografı Ilona Koval (ortada), kızı ve bir aile dostu ile Ukrayna’dan çıkmaya çalışırken, gözyaşlarını tutamıyordu.

24 ŞUBAT PERŞEMBE

UYGUN ADIM IŞGALE DOĞRU Rus Ordusu için askere alınanlar, Kırım’daki Sivastopol istasyonunda düzenlenen uğurlama töreninin ardından trenlere bindi. Binlerce Rus askeri, Ukrayna’nın işgal operasyonuna katılmak için kara, hava ve deniz yoluyla konuşlandırıldı.
BIR GÜN UYANDILAR VE EVDE BIR ROKET VARDI Ukrayna’nın Kharkiv kentinin kuzeyine yağan bombaların ardından düşen roketin gövdesi bir apartman dairesine girdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Perşembe günü Ukrayna’da tam kapsamlı bir işgal başlattıktan sonra bölgede yaşayanlar yollara düştü; en az 40 Ukraynalı asker ve 10 sivil hayatını kaybetti.
NEREYE VARACAĞI BELIRSIZ YOLLARDA Perşembe günü Doğu Ukrayna’dakiSievierodonetsk’ten ayrılmadan önce bir kadın ve oğlu otobüsün penceresinden belki de son kez dışarı bakıyor. Çatışma uzmanları, Ukrayna’daki savaşın betmarlo kitlesel kayıplara ve ciddi
bir mülteci krizine neden olabileceğini işgalin ilk günlerinden beri tekrarlıyor.

25 ŞUBAT CUMA

BOMBALARDAN KAÇIP YERALTINA SAKLANANLAR Bombardıman altındaki Ukrayna kentlerinde insanlar yeraltındaki metroları sığınak olarak kullandı. Harkov’da bir metro vagonunda azıcık da olsa dinlenmeye çalışanlar…
GÖKTEN ÜÇ UÇAK DÜŞMÜŞ BIRI EVININ ÜSTÜNE Kiev’de bir evin üstüne düşen uçak ve köpekleriyle birlikte muhtemelen daha birkaç gün önce karşılaşacağı manzarayı hayal bile etmeyen bir mahalle sakini…
SIRADAN INSANLARDAN BIR ORDU YARATMAK Ukrayna’nın batısındaki Siurte köyünde Zakarpattia Gazileri Hareketi’nin sivillere yönelik düzenlediği askerî tatbikat sırasında silah kullanmayı öğrenen gençler… Doğu Ukrayna Rusya ile güçlü bağlara sahipken Batı, NATO ülkeleriyle uyum sağlamayı hedefliyor.
İMECE USULÜ MOLOTOF SEFERBERLIĞI Ukrayna İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan Ruslara karşı molotof kokteyliyle karşı durma çağrılarının ardından Zaporijya’da kendi imkanlarıyla biraraya gelerek hazırlık yapan halk.
ÖLÜM VE YAŞAM Ukraynalı bir anne, Kiev’deki bir hastanenin bodrum katındaki doğumhanede yeni doğan bebeğine bakıyor.
SAVAŞTAN GERIYE KALAN Cuma günü Kiev’de füzeyle vurulan bir apartman binasından geriye, bir gün önce orada yaşayanlardan çok az şey kalmış. Bir yastık, bir kilim, birkaç parça mutfak eşyası ve yıkıntılar arasında belki de daha önce orada yaşayan bir apartman sakini…

26 ŞUBAT CUMARTESİ

ENDIŞE YÜKSELIYOR Kiev’de yüksek bir apartman binası füzeyle vuruldu. Putin’in o ana kadar onlarca insanın hayatına mâlolan ve 50.000’den fazla kişiyi Ukrayna’yı terk etmeye mecbur eden işgali başlatmasının üçüncü günüydü. Avrupa’da daha geniş çaplı bir çatışma endişesi yükseliyordu.
YÜZBAŞININ CENAZESI Yüzbaşı Anton Olegovich Sidorov’un tabutu Kiev’deki Saint Trinity Katedrali’nde son yolculuğuna uğurlanırken. Ukrayna ordusu tarafından 26 Şubat’ta duyurulan ölüm haberi, tırmanan çatışmadaki ilk kayıplardan biriydi. Yüzbaşı, büyük ihtimalle bir şarapnel yarası nedeniyle hayatını kaybetmişti.
İŞGALCILERE YOL GÖSTERMEMEK IÇIN Kalynivka karayolu hizmetlerinin bir çalışanı yol işaretlerini kaldırıyor. Ukrayna’nın dörtbir yanındaki işçilerden, Rus birliklerinin yollarını bulmalarını zorlaştırmak için karayolu levhalarını kaldırmaları istendi.
RUSYA’DA BARIŞI SAVUNMAK Çatışmaların başlangıcından beri belki de en umut verici görüntüler, Rusya’da “Savaşa Hayır” diyen barış yanlısı göstericilerden geldi. Polisin sert müdahalesine, gözaltılara rağmen ülkenin pek çok yerinde “Bu bizim savaşımız değil” diyen göstericiler toplanmaya devam etti.

27 ŞUBAT PAZAR

VEDALAR, AYRILIKLAR… Ukrayna’nın doğusundaki Kramatorsk’un tren istasyonunda Batı Ukrayna’ya giden trene binmeden önce kucaklaşan bir çift. BM mülteci ajansı, Rus işgalinin ardından yaklaşık 120 bin kişinin Ukrayna’dan komşu ülkelere kaçtığını söyledi. Eşlerini ve çocuklarını güvenli bölgelere gönderip savaşmak için geride kalma kararı alanlarla pek çok aile birbirlerinden ayrı düştü
DUMANLAR YÜKSELIYOR Kiev’in hemen dışındaki Vasilkiv kasabası üzerinde, Rusya’nın bir petrol deposunu vurmasının ardından dumanlar yükseliyor. Ukrayna Dışişleri Bakanı 27 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Kiev’in 28 Şubat’ta Rusya ile ateşkes görüşmelerinde boyun eğmeyeceğini söyledi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i nükleer kuvvetlerini yüksek alarma geçirerek “baskıyı” artırmaya çalışmakla suçladı
DUALAR BARIŞ IÇIN Ukrayna’nın merkezindeki Kalynivka kentinde, St. Paraskeva Ortodoks Kilisesi’nin Pazar ayinine katılanlar savaşın dehşetinden Tanrı’nın merhametine sığınıyorlar.

28 ŞUBAT PAZARTESİ

SIREN SESLERI ARASINDA Bir süpermarketin önünde hava saldırısı öncesi çalınan sirenleri duyan Kiev’li bir kadın… Rusya Merkez Bankası, ülkeyi zorlayan yeni Batı yaptırımlarının ardından ülkenin para birimi olan rubleyi çöküşten kurtarmak için Pazartesi günü faiz oranını keskin bir şekilde yükseltti.
KAÇIŞ KUYRUKLARI Bu hava fotoğrafı, Ukrayna ile Polonya arasındaki Medyka-Shehyni sınır kapısınayaklaşık 15 mil uzaklıktaki Tvirzha köyü yakınlarında çekildi. Çatışmalardan kaçan aileler trafikte mahzur kalırken kilometrelerce uzayan araç kuyrukları oluştu.
İÇERIDEKILER-DIŞARIDAKILER Ukrayna ile Polonya’yı ayıran Medyka sınır kapısından iki yönlü çıkışlar oluyor. Bazıları içeri girerken, yetişkin erkeklerden bazıları da ailelerini bıraktıktan sonra ülkelerini savunmak için geri dönüyor.
ÖNCE BEYAZLAR VE ÇOCUKLAR Kiev istasyonunda trenlere binmeye çalışanlar arasında öncelik kadınlara ve çocuklara verildi. Tabii Afrikalı bir kadın veya çocuk değilseniz… Sahadan gelen bilgiler, tahliyeler sırasında siyahlara yönelik pek çok ırkçılık vakasının yaşandığını gösteriyor.
BIR HAFTA ÖNCE KAHVE KAVURUYORDU Birkaç hafta öncesine kadar bir kahvecide çalışan 21 yaşındaki Daniel Shevchenko, ülkesini savunmak için eğitim aldığı üste diğer gönüllülerle birlikte nöbet tutuyor.
FIRST LADY GÖNÜLLÜLERLE Ukrayna’nın eski First Lady’si Maryna Poroshenko, Ukraynalı gönüllülere yemek servisi yapıyor.

1 MART SALI

KÖPRÜNÜN IKI UCU Ukraynalı bir sivil savunma biriminin üyeleri, Kiev’in kuzey cephesinde havaya uçurulmuş bir köprüden karşı tarafa yeni saldırı tüfeklerini geçiriyor.
GÖZLERDE KORKU VE ENDIŞE Lviv’in Batı Ukrayna’daki ana otobüs terminalinde Polonya’ya giden bir otobüse binmeye çalışan Ukraynalıların gözlerinde korku ve endişe var. O gün yayımlanan uydu fotoğrafları, yaklaşık 64 km boyunca uzanan ve başkente doğru ağır ağır ilerleyen bir Rus askerî konvoyunu gösteriyordu.
SAVAŞ MASALLARIYLA BÜYÜYEN ÇOCUKLAR Kiev’deki Okhmadet Çocuk Hastanesi’ndeki bomba sığınağında çevresini saran endişeden boya kalemleriyle kendisini korumaya çalışan bir çocuk.
BIR ŞEHRIN KALINTILARI 1 Mart’ta Ukrayna’nın ikinci büyük kenti Kharkiv, neredeyse yerle bir edildi. Ukrayna Acil Servisi’nin bir çalışanı, bombardımanın ardından şehrin merkez meydanındaki Kharkiv Belediye Binası’ndaki hasarı tespit etmeye çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamını Oku

Son Haberler