0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Asi hükümdarı doyuran mutfak

Tepedelenli Ali Paşa (1744-1822), Arnavutluk ve Yunanistan arasındaki Epiros bölgesinde çetecilikle başladığı kariyerini 1788’de Yanya (bugün Ioannina, Yunanistan) Valiliği ile taçlandırmıştı.

Bölgedeki isyanları sert ted- birlerle bastırmasının yanısıra Adriyatik üzerinden Avrupa ile doğrudan ticaret ilişkilerini geliştirmesi, Paşa’yı imparatorluğun en zengin ve kudretli insanlarından biri yapmıştı. Bu güce güvenerek Sultan II. Mahmud’a karşı ayaklanan Ali Paşa, üzerine gönderilen Osmanlı ordusu tarafından 1822’de Yanya’da öldürüldü.

Asi hükümdarı doyuran mutfak

Ali Paşa yeni sarayını, Yanya şehrinin “İç Kale” olarak adlandırılan hakim tepesine, Topkapı sarayının küçük bir modeli şeklinde yaptırmıştı. Bugün “Bizans Müzesi” olarak faaliyet gösteren saray kompleksinde Fethiye Camii, Tepedelenli Ali Paşa’nın mezarı, hazine, hamam, baruthane gibi mekanlar günümüze ulaşabilmiş.

Sarayın 1789’da inşa edilen mutfağı ise, sevimli bacaları ile Osmanlı mimarisinin bugüne kalabilen küçük, özgün örneklerinden birisini oluşturuyor ve kafe-restoran olarak kullanılıyor.

Devamını Oku

Son Haberler