0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Fatih’in mirası madalyon 542 yıl sonra Türkiye’de!

İngiltere’de geçen sene sonuna doğru Christie’s Müzayede Evi tarafından ortaya çıkarılıp satışa sunulan Fatih madalyonu, İBB tarafından tekrar ülkesine kazandırıldı.

Constanza de Ferrera tarafından 1481’de yapılan ve Christie’s Müzayede Evi’nin 27 Ekim 2022’de yapmış olduğu müzayedede satışa çıkarılan Fatih Sultan Mehmet madalyonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’ye kazandırıldı.

Evrensel imparator olma vizyonuyla hareket eden Fatih Sultan Mehmet, hükümdarlığının erken dönemlerinden itibaren Batı’dan ünlü sanatçıları Osmanlı topraklarına davet etmiş; Gentile Bellini ve Costanzo de Ferrara gibi sanatçılar İstanbul’a gelerek portre ve madalyon çalışmaları yapmışlardı. Bu madalyonların şimdiye kadar New York’taki Metropolitan, Oxford’daki Ashmolean ve Londra’daki Victoria ve Albert Müzelerinde olmak üzere sadece üç örneğinin bulunduğu biliniyordu. Londra’da 27 Ekim 2022’de yapılan müzayedenin katalogunun yayımlanmasıyla birlikte dördüncü madalyonun varlığı da ortaya çıkmıştı.

Henüz şehzadeliği döneminde madalyonları yapılmaya başlanan 2. Mehmet’in bu madalyonu, ince işçiliği ile diğerlernden ayrılıyor. Bronz madalyonun bir tarafında padişahın çok daha ayrıntılı ve net bir portresi, diğer yüzünde ise iki küçük yapraksız ağacın olduğu yumuşak kayalı zemin üzerinde ata biner şekilde Fatih figürü tasvir edilmiş. Fatih bir eliyle atının yularını diğeriyle kılıcını tutmakta. Madalyonun portreyi barındıran önyüzünde Latince “Bizans (şehrinin) İmparatoru Osmanoğlu Sultan Mehmet”, diğer yüzünde ise “Asya’nın (Anadolu) ve Ebediyetin (Bizans-Roma) Hükümdarı Mehmet At Üstünde Sefere Giderken” yazıları bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamını Oku

Son Haberler