0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Mübadelenin ödüllü çizgiromanı

SUAT FERİTOĞLU

AYVALI-AYVALIK: DÖRT
YAZAR, ÜÇ KUŞAK, İKI YAKA

Soloúp
Çeviren: Hasan Özgür Tuna
istos yayın

Yunanistan’da 2015 yı­lı en iyi çizgiroman ve en iyi senaryo ödülleri­ne layık görülmüş Ayvali-Ay­valık: Dört Yazar, Üç Kuşak, İki Yaka isimli grafik roman, İstos yayın etiketiyle yayım­landı. Kitap, Ege’nin tarihine damgasını vurmuş Nüfus Mü­badelesi’ni merkezine alarak 100 yıllık bitmeyen göçü/göç­menliği, acıda birleşen halkla­rın tarihini ve hikâyelerini ya­lın ve ajitasyona başvurmayan bir dil ve görsellikle anlatıyor.

Ayvalık kökenli üç ayrı ku­şaktan dört yazarın hikâyele­rini günümüzde gerçekleşen Midilli ile Ayvalık arasındaki bir yolculuğun içine harman­layan Ayvali-Ayvalık’ı yayıne­vi bir zaman yolculuğu olarak tanıtmış.

Osmanlı dönemi Ayvalık’ı­nı ve Ege’de gündelik hayatı/ kişileri tasvir eden yazar ve ikonograf Fotis Kondoğlu’nun anlatısıyla başlayan yolculuk, Amele Taburları sürgünün­den sağ kurtulmayı başarmış az sayıda Rumdan biri olan Ayvalıklı öykücü İlias Vene­zis’in 1922 yılı anlatısıyla de­vam ediyor. Daha sonra İlias Venezis’in ablası Agapi Vene­zi-Molivyati aynı olayları bu kez kadın bakış açısıyla ve bir Türk subayıyla yaşadığı çarpı­cı günlerin gücüyle anlatıyor. 2014 senesinde kaybettiğimiz çağdaş Ayvalıklı yazar ve çe­virmen Ahmet Yorulmaz’ın ka­leme aldığı Giritli Hasan’ın hikâ­yesinde Balkan Savaşları’ndan Nüfus Mübadelesi’ne uzanan yıllar boyunca Girit Türklerinin maruz kaldığı baskı ve cinayet­ler aktarılıyor. Çizer ve anlatıcı Soloúp’un ise giriş bölümü olan ‘Zeybekiko’ ve kapanış bölümü olan ‘Köroğlu’nda geçmişin hikâ­yelerinden çıkarttığı soruları ve çözümsüzlükleri bugünün ka­rakterlerine tartıştırıyor.

Kitabın sonundaki zengin kaynakça, biyografiler, sözlük ve aile fotoğraf albümü de bu ha­cimli grafik romanın okuyucuya sürprizi olmuş.

Ayvali-Ayvalık “Hatırlamaya” dair bir grafik roman olan Ayvali-Ayvalık, bugün hâlâ Midilli ile Ayvalık arasındaki dar boğazda yiten insan hayatlarına bir bakış sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamını Oku

Son Haberler