Dünün ve bugünün gündemi e-postanıza gelsin.
0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Öncü, çok yönlü ve eğitimci bir müzisyen

Türkiye’nin ilk rock’n’roll grubunun kurucularından ve ülkemizde cazın öncülerinden Durul Gence, icracı, aranjör, şef ve eğitimci olarak hayatını adeta müziğe adadı. Alanında “yaşam boyu başarı ödülü”nü en çok hakedenlerin başında gelen Gence’nin Deniz Harp Okulu Orkestrası’ndan başlayan yolculuğu.

Deniz Harp Okulu Orkestrası’nın efsane davulcusu Durul Gence…

Türkiye’de müziğin ön­cü isimlerinden, davu­lun ustalarından Durul Gence özellikle rock ve caz olmak üzere pek çok dalda ic­racı, aranjör, şef ve eğitimci kimliğiyle öğreten, yol göste­ren ve yaratan bir müzisyen­di. İlk rock’n’roll topluluğu De­niz Harp Okulu Orkestrası’nın (1955) kurucularındandı. İs­tanbul Express, Asia Minor Mission gibi gruplarıyla Ajda Pekkan, Rüçhan Çamay, Alpay, Tanju Okan, Ertan Anapa, Öz­demir Erdoğan, Güneri Tecer gibi dönemin önemli solistle­rine eşlik etti. Durul 5’ten DG-4’e kurduğu gruplarda Onno Tunç, Şerif Yüzbaşıoğlu, Erol Duygulu, Cezmi Başeğmez, Şanar Yurdatapan gibi müzis­yenlerle biraraya geldi. İlk caz emisyonlarını gerçekleştirdiği dönemde çıkan “Şeyh Şamil” plağı (1970) ile ulusal çap­ta ünlendi. Yurtdışında Herb Geller, Sonny Sharock, Berti­ce Reading, Four Pennies, Lili Ivanova, Mads Vinding, Peter Bastian, Anders Koppel, Her­bie Mann’la çalıştı. 1970’lerde özellikle İskandinav ülkelerin­de verdiği konserlerle tanın­dı. 1982-1984 arasında Durul Gence 12’yi kurarak konserler verdi. Kariyerinin ileriki dö­nemlerinde Avrupa ve Ameri­ka’da önemli festivallerde sah­ne aldı.

1986’dan itibaren Hacet­tepe ve ODTÜ’de caz tarihi üzerine dersler (İnsan, Müzik ve Caz) veren Gence, müzik yazarı Murat Meriç’in ifade­siyle “Caza asıl katkısını yıllar boyunca yetiştirdiği gençler­le” sağladı. Eşi Melda Gence ile kurduğu Gence Çocuk Yuvası ve Sanat Kursları ile eğitimcili­ğini farklı yaş gruplarına yaydı. 2013 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği İs­tanbul Caz Festivali tarafından Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

Uzun süre Parkinson hasta­lığıyla mücadele etti. 6 Ekim’de kaldırıldığı Hacettepe Üniver­sitesi Tıp Fakültesi Hastane­si’nde ardında dev bir müzik mirası bırakarak hayata gözle­rini yumdu.

Mithat Fabian Sözmen

Dünyanın her yerinde Durul Gence sadece yurtiçinde değil yurtdışında da ses getiren, albümler, konserler yapan, festivallere katılan evrensel bir müzisyendi.
+ yazıları

Devamını Oku

Son Haberler