0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Türk tiyatrosunun beşinci kavuklusu

Milyonların yüzünü güldürmüş, yüreğinde yer etmişti. Dostları onu “kalbine herkesin sevgisini sığdıran insan” diye anlatıyordu; ama Dümbüllü’nün kavuğunu Ferhan Şensoy’dan aldıktan sonra tiyatro yapmasına izin vermeyen de yine o kalpti… 

Milyonların yüzünü güldürmüş, yüreğinde yer etmişti. Dostları onu “kalbine herkesin sevgisini sığdıran insan” diye anlatıyordu; ama Dümbüllü’nün kavuğunu Ferhan Şensoy’dan aldıktan sonra tiyatro yapmasına izin vermeyen de yine o kalpti… 

Türk tiyatrosunun 5. kavuklusu, “Seksenler” dizisinin Fehmi babası, “GORA”nın Bob Marley Faruk’u Rasim Öztekin, 8 Mart’ta kalp krizi nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 62 yaşında hayata veda etti. Milyonların yüzünü güldürmüş, kalbinde yer etmişti. Onu yakından tanıyanların yazdıklarını okumak, sahnede ve beyazperdede bıraktığı izlerin özel hayatında da misliyle yansımasını bulduğunu gösteriyor. Fatih Altaylı, Galatasaray Lisesi’nden sınıf arkadaşı olan Öztekin’i “Daha iyi kalpli, daha pozitif, daha sevecen, daha dost canlısı biri olunamaz. Dahası olunamayacak bir yerdeydi” diye anıyordu. “İyi insanların da başarılı olabileceklerinin, insanların kimsenin üzerine basmadan yükselebileceklerinin ve zirveye ulaşabileceklerinin kanıtı idi”. Uğur Vardan ise “O kalbine, o kadar çok insanın sevgisi sığıyordu ki… Çok sevilen bir sanatçıydı. Son derece temiz kalbiyle sanat dünyasının farklı bir neşesi, kimliği, abidesiydi” diyordu onun için. 

14 Ocak 1959’da İstanbul’da dünyaya gelen Öztekin, Galatasaray Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Sahneye ilk adımını 1977’de Kadıköy Halk Eğitim, İstanbul Akademik Sanatçılar Topluluğu ve Nöbetçi Tiyatro gibi daha küçük tiyatrolarda attı. 1980’in Kasım ayında Ferhan Şensoy’un Ortaoyuncular Topluluğu’nda profesyonel tiyatro sanatçılığına başladı. 1980-1992 arasında “Şahları da Vururlar”, “Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı”, “İçinden Tramvay Geçen Şarkı”, “İstanbul’u Satıyorum” başta olmak üzere Ortaoyuncular Tiyatrosu’nun tüm oyunlarında rol aldı. Tiyatronun yanısıra sinema ve dizilerde de rol alan Rasim Öztekin, TRT’ye metin yazarlığı ve 1998-2002 arasında Akşam gazetesinde ve 2004’te Star gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 2009’un Ocak ayında “Boş gezen ve Kalfası” adlı oyun sırasında kalbinden rahatsızlandı. İsmail Dümbüllü’den Münir Özkul’a, Ferhan Şensoy’dan da 2016’da Öztekin’e geçen Türk Tiyatrosu’nda güldürünün ustalık mertebesini simgeleyen “kavuğu”, sağlık sorunları nedeniyle 21 Eylül 2020’de oyuncu Şevket Çoruh’a teslim etmiş; kavuğu teslim etmeden önce de şöyle demişti: 

“Kavuk’u aldığım yaz, kalp yetersizliğinin yanına ciddi ritim problemleri de eklenince doktorum canlı performansı yasakladı. Kalbim, kavuklu olarak tiyatro yapmama izin vermedi. Bir bakıma çok sevdiğim tiyatrodan malulen emekli oldum. Sinema ve dizi projelerinde yer alarak sanatın içinde bir şekilde var olarak moral buldum. Durum böyle iken, kavuğu çok bekletmeden bir tiyatrocu kardeşime devretmeye karar verdim”. 

Devamını Oku

Son Haberler

#tarih dergi ön izleme