0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Allatini Köşkü: Abdülhamit’in sürgün mekânı

Sultan Abdülhamit, 31 Mart İsyanı’nda (13 Nisan 1909) tahttan indirildi ve iki hafta sonra trenle Selanik’e sürgüne gönderildi. Devrik padişahın ikameti için, Selanik’in varlıklı ailelerinden Allatinilerden satın alınan köşk tahsis edilir.

1895’te Carolos Allatini için inşa edilmiş yapının mimarı Vitaliano Poselli’dir. Selanik’in doğusunda bulunan ve bugün Yunanistan Merkezi Makedonya İdaresi tarafından kullanılan bu köşk, 20. yüzyıl başlarında şehrin en büyük ve lüks villası idi. II. Abdülhamit 12 kadını, oğlu Abid Efendi ve hizmetlileri ile birlikte bu köşkte üç buçuk sene ikamet etti.

Balkan Harbi’nde beklenmedik hızla yaşanan yenilgiler ve şehrin Yunan kuvvetlerinin eline geçme tehlikesi karşısında Abdülhamit’in İstanbul’a geri getirilmesi söz konusu oldu. Savaş nedeniyle Selanik ile İstanbul arasında kara ve demiryolu kesilmişti. Güvenli deniz bağlantısı sağlayacak bir donanma da yoktu. Bunun üzerine Balkan Savaşı’nda tarafsız büyük devlet olan Almanya’dan yardım istendi ve Alman gemisi SMS Loreley 30 Ekim 1912 günü devrik padişahı Selanik’ten alıp, 2 Kasım’da ömrünün geri kalanını geçireceği İstanbul’daki Beylerbeyi Sarayı’na bıraktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamını Oku

Son Haberler